Published: 31.03.2014

Vedení Univerzity Pardubice nabídlo 5 stipendijních míst pro studenty z Ukrajiny, zejména z postiženého Kyjeva, kteří by měli zájem pokračovat ve vysokoškolském studiu na některé z fakult a studijních programů univerzity. Výše nabídnutého stipendia by měla pokrýt nezbytné náklady na studium v navazujícím magisterském nebo doktorském studiu a životní náklady pro řádnou dobu studia v Pardubicích.

Management of the University of Pardubice has offered 5 scholarships for students from Ukraine, especially from the war-afflicted Kiev, who are interested in the study at some of the faculties and study programmes at the University. The above mentioned scholarships shuold cover the essential cost of a follow-up Master or PhD study plus the life expenses for the standard period of study in Pardubice.