Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

default alt upce

Published: 05.11.2013

Ve středu 6. listopadu pořádá Univerzita Pardubice již II. ročník konference VĚDĚNÍ MLADÝM. Na pardubickém zámku představí téměř padesátka nadaných středoškoláků výsledky svých prací a současně si vyzkouší vědeckou komunikaci.

Na jednodenní studentskou konferenci se sjede do Pardubic na sto třicet středoškoláků z celé České republiky. 44 z nich přitom bude prezentovat výsledky svých prací v oborech, jako jsou chemie, fyzika, informatika, biologie, sociologie nebo geologie. Některé práce představují současně úspěšné výstupy různých úrovní středoškolských soutěží – oblastních, národních i mezinárodních.

„Konference se účastní jak studenti, kteří již úspěšně prošli různými soutěžemi, tak i studenti, kteří jsou na podobné akci poprvé, ale jsou v některé oblasti aktivní a projevují o ni hlubší zájem. Studenti středních škol i žáci základních škol a jejich učitelé mají také možnost zúčastnit se konference jako pozorovatelé, bez vlastního příspěvku,“ uvedla ke konferenci jedna z organizátorek Kateřina Šraitrová, studentka Fakulty chemicko-technologické.

V průběhu dne zazní celá řada zajímavých témat nadějných mladých vědců. Příspěvky jsou tematicky rozděleny do čtyř částí – Chemie, FyzInf (fyzika, informatika), Biologie a GeolSoc (geologie, sociologie), přičemž každá sekce má svého odborného garanta z řad akademických pracovníků z některé z fakult Univerzity Pardubice. V ústní sekci zazní 8 příspěvků, v posterové sekci obsahující odborná vývěsková sdělení bude prezentováno 17 studentských prací.

„Letos se nám sešla opět celá řada kvalitních a zajímavých příspěvků. Tematicky se práce dotýkají řady aktuálních témat jako např.: obsah rtuti v rybách, vliv čajů na lidský organismus, celiakie a problémy s potravinami, citlivost různých druhů chleba vůči plísním, baterie budoucnosti, využívání laboratorních zvířat při zjišťování toxicity chemických látek, osvětlení v obcích, vliv měst na kvalitu vody, tvorba počítačové hry, příručka o sociální hiporehabilitaci a mnoho dalších,“ poodkrývá odborné zaměření konference Kateřina Šraitrová.

Konferenci připravili pro své středoškolské kolegy sami pardubičtí vysokoškoláci, aby se mladí lidé s hlubším zájmem o vědu a nejrůznější obory lidského vědění poznali, podpořili se navzájem, sdíleli výsledky svých prací, mohli si vyměnit první odborné poznatky a zkušenosti a společně nahlédli do světa moderní vědy.

 „Konferencí bychom chtěli ukázat, že být dobrým odborníkem je důležité a žádouc&i...