Publikováno: 02.05.2020
Alexandra, Markéta, Veronika, Petr, Vojtěch a spousta dalších. Studenti Univerzity Pardubice, kteří se rozjeli po celé Evropě, aby si tenhle semestr užili na zahraniční univerzitě. V Řecku, Finsku, Turecku a dokonce v Itálii sice zrovna jsou, volný čas ale tráví úplně jinak, než si původně plánovali. Svazují je pravidla pandemie, přestože se postupně uvolňují. I na nich si dokázali najít něco pozitivního. A tak pilně studují, hodně čtou, vaří a vrhají se do nových věcí.
„S Erasmus přáteli se vídáme bohužel minimálně. Ven moc nechodíme, spíš se sami chráníme,“ posteskl si Petr Jelínek, který odjel na tento semestr do Turecka. Studuje tam ekonomiku na Institutu sociálních věd a předměty si vybral napříč obory. Bydlí v bytě se studentem z Turecka, takže má veškeré potřebné informace z první ruky. „Jsme převážnou většinu času doma. Chodíme jen na nákupy a já denně ráno běhám. Nemám tak pocit z promarněného dne a vlastně si ani nemám na co stěžovat. Hodně vařím a taky se učím,“ říká ke každodenní rutině Petr. Volné chvíle vyplňuje i sledováním filmů přes online systém. „Učitelé nám vysvětlili, jak bude výuka probíhat, ale každý požaduje něco jiného. Věřím, že to nebude moc odlišné oproti normální výuce, obzvláště pro cizince,“ dodává. Zůstal v Turecku i přes pandemii. Věří, že tam má při zkouškách vyšší šanci uspět než dohánět učivo doma a rovněž online. Navíc nechtěl ohrozit sebe ani rodinu, kdyby složitě cestoval domů.
Výmluvy teď nefungují
Mimo domov a přitom v bezpečí se během mimořádné situace cítí i Saša Bolková. Studuje bioanalytiku v pátém ročníku a právě je ve Finsku. Netradiční dny tráví hodně aktivně. „Pracuji na věcech do školy, snažím se čas využít kvalitně na formování své budoucnosti a také každý den sportuji. Čas, který máme teď, nám byl ‚darován‘ a chci ho využít co nejvíce,“ říká Saša. Teď se podle ní nedá moc vymlouvat, že někdo nemůže nebo že nemá čas. Sama studuje formou online. Z jednotlivých předmětů, které si vybrala, se pořádají video přenosy nebo pedagog natočí video v čase své běžné hodiny a poté ho zveřejní v Moodle. „Učitelé všech věkových kategorií jsou zde znalí v oblasti online studia a snaží se nám poskytnout co nejvíce materiálů a informací, aby naše vzdělání probíhalo bez problémů. Některé předměty se učí formou tzv. self-study, kdy se student učí doma a poté se přihlásí na zkoušku či vypracuje několik esejí,“ popisuje systém výuky na univerzitě v Turku.
Ve Finsku je se svou kamarádkou Markétou Jonešovou, z níž bude zdravotně-sociální pracovník. Ale svou první zahraniční zkušenost si zrovna takhle nepředstavovala. Chtěla si užít finské jaro a navíc našla skvělé kamarády, které by nerada tak rychle opustila. Strach z nemoci nemá, jen je pro ni celá situace jednoduše nepříjemná. Ale i na to si našla recept. Dělá věci do školy, kouká na filmy a seriály, čte knížky a věnuje se józe. „Se spolubydlící jsme si vytvořily týdenní plán, ve kterém máme na každý den vypsané nové aktivity, abychom se zabavily. Jelikož máme kousek od bytu nádherný les a jezero, snažím se chodit na procházky.“
Procházkou pro oběd
Kvůli vzniklé situaci si svůj Erasmus pobyt nemůže naplno užít ani studentka Veronika Pávová, která odjela do Řecka. Vycházet ven sice může, ale cestovat po zemi ne. „Řecko má taková opatření, že všichni musí mít vždy s sebou ‚certifikát‘, který obsahuje, kam jdeme, datum, čas a podpis. Ale jinak můžeme jít na nákup, vyzvednout si oběd nebo se projít, zaběhat si po pláži či v přístavu,“ říká Veronika. Protože je většinu času doma, skoro nic neutratí.
„Po snídani si jdu rovnou vyzvednout oběd do školní jídelny. Obědy a večeře jsou pro studenty zadarmo, takže využívám této možnosti. Je to docela daleko, ale zase moje jediná příležitost, jak strávit více času venku. Jinak hodně sleduji seriály v angličtině a učím se angličtinu z různých podcastů, abych se i nadále mohla zlepšovat. A samozřejmě dělám zadané úkoly do školy,“ líčí své řecké dny Veronika. Sice mají zadané práce, ale žádná online výuka pro Erasmus studenty na University of Piraeus neprobíhá. A protože má dost volného času, napsala učitelům své alma mater a dálkově studuje předměty z letního semestru, aby mohla co nejdříve úspěšně dokončit obor Dopravní management, marketing a logistika.
Online podle rozvrhu
Naopak online výuka přesně podle rozvrhu jede v Itálii, a tak Vojtěch Dyntera mívá volná jen dopoledne. Letní semestr tráví v Parmě, kde momentálně studuje předměty z fakulty strojírenství a také z ekonomické fakulty. „Parma je malé město a situace v porovnání s městy v Lombardii je tady velice klidná. Restrikce mám úplně stejné jako bych byl v jakémkoliv městě doma,“ popisuje Vojta. Karanténu prožívá stejně jako ostatní studenti: učením, čtením a sportem v pokoji. „Právě čtu knihu, kterou jsem dostal od kamarádky z předchozího Erasmu. Jmenuje se The history of bees od spisovatelky Maja Lunde. V hlavní roli jsou včely a kniha popisuje, jak se kvůli působení člověka postupem času snižuje množství včel a nabízí i zajímavý pohled do budoucna,“ vypráví Vojtěch. Veškeré problémy s online vyučováním škola vyřešila hned na začátku. Tamní univerzita nabízí všem studentům i odbornou pomoc, kdyby nezvládali tlak současné situace. Také jsou informováni ohledně možných scénářů znovuobnovení provozu a zkouškového období. To ale stejně jako doma závisí na rozhodnutích vlády a vývoji situace.
Optimismus a dobrá nálada? Našim studentům i přes vzdálenost neschází. S rodinami a přáteli jsou v kontaktu a z nastalé situace se snaží vytěžit maximum. Aby si dny daleko od nich nějak prosvětlili, schází se třeba ve WhatsApp skupině, kterou pro všechny Erasmáky založil Petr Jelínek z Turecka. „Každý sem může přidat cokoliv, co ho za daný den potěšilo, ať už fotku, odkaz, článek nebo cokoliv jiného,“ motivuje ostatní, které nebavily pouze negativní zprávy. „Jen tak mimochodem, jsou tam úžasné fotky toho, co holky uvařily nebo upekly,“ dodal Petr.