Published: 02.04.2015

Pardubice; V úterý 31. března se v pardubickém ABC klubu konalo slavnostní vyhlášení 8. ročníku regionálního kola soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika ČR. Klání se zúčastnilo více než tři tisíce žáků devátých tříd z pěti krajů: Pardubického Královéhradeckého, Libereckého, Středočeského a Kraje Vysočina. Většinu soutěžních kategorií opanovala ZŠ Cerekvice nad Loučnou.

Slavnostního zahájení se ujal ředitel pořádající Střední průmyslové školy chemické v Pardubicích Jan Ptáček a významní hosté z řad partnerů soutěže: místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR Miluše Horská, ředitel Svazu chemického průmyslu ČR Ladislav Novák, proděkan pro pedagogiku Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice Petr Kalenda, generální ředitel společnosti Synthesia Josef Liška a vedoucí vzdělávacího oddělení Pardubického kraje Jiří Hlava. Všichni řečníci poblahopřáli žákům k dosaženým úspěchům a zdůraznili potřebnost studia chemie a technických oborů, které nabízejí vynikající možnosti uplatnění v praxi.

Jako první byl vyhlášen projekt ESF Chemie je hra, ve kterém zvítězila ZŠ Cerekvice nad Loučnou. Ta poutavě zpracovala působení společnosti Glenmark Pharmaceuticals ve Vysokém Mýtě. Na druhém místě skončila pardubická ZŠ Polabiny 3 a třetí příčku obsadila ZŠ Štefánikova Pardubice. Všechny školy získaly poukaz na odběr laboratorního skla od firmy Merkat.

Stejné pořadí se opakovalo i v soutěži o nejlepší školu a nejlepšího učitele. Pomyslnou královnou kantorů se stala Dagmar Víšková ze ZŠ Cerekvice nad Loučnou, která si kromě poháru a diplomu odnesla i voucher na relaxační odpoledne pro dva v Lázních Bohdaneč. Stříbro a kuponové předplatné Východočeského divadla Pardubice získal Petr Císař ze ZŠ Polabiny 3 a bronz vybojovala Miroslava Černohorská ze ZŠ Štefánikova. Ta se může těšit na večeři pro dva v restauraci St. Patrick v Pardubicích.

Ani soutěž o nejlepší projekt na téma Chemie a její slavní a významní nepřinesla změnu na první příčce. Nejzdařilejší projekt s názvem Marie Currie-Sklodowska - Einstein mezi ženami vytvořili opět žáci  ZŠ Cerekvice nad Loučnou. Jejich prezentace obsahovala mimořádně zdařilé ztvárnění osudu a díla slavné vědkyně. „Snaž...