dsc_5392_178491.jpg

Published: 03.02.2022

„Velké myšlenky je třeba nejen mít, ale je třeba je umět vyslovit a prosadit.“ Jan Palach

V souvislosti s upomínkou na Jana Palacha (11.8.1948 - 19.1.1969) se vedení fakulty rozhodlo pojmenovat největší fakultní posluchárnu (C1) po této významné osobnosti spjaté se studenty. Tento akt se tak stane propojením solidarity s hrdinským činem, který se student Jan Palach rozhodl udělat.

Snaha probudit národ z apatie, neochota smířit se s nastupující lhostejností vůči veřejným záležitostem, statečně si stát pevně za svým názorem. Být odvážný a bojovat proti nespravedlnosti. Upozornit na spoluzodpovědnost každého z nás vůči společnosti, ve které žijeme a podílíme se na celospolečenském směřování“ – to vše jsou myšlenky a názory Jana Palacha, které bychom neměli nikdy zapomenout. Myšlenky, jenž svou nadčasovostí rezonují i v současné době a jistě by nás neměly nechat lhostejnými.

Souhlas s pojmenováním posluchárny získala fakulta od Jiřího Palacha, bratra Jana Palacha. Patří se také poděkovat panu Michalu Třešňákovi, starostovi obce Kamenický Šenov, kde pan Palach již delší dobu žije, a který ho ochotně kontaktoval a předal naši žádost.

Ve druhé polovině ledna jsme si připomněli tzv. „Palachův týden“, který časově korespondoval s odhalením nápisu a charakteristiky Palachovy osobnosti přímo u vstupu do posluchárny. Grafický návrh zpracoval Oldřich Jiskra, který s fakultou již léta spolupracuje v rámci tvorby grafických návrhů.