O perspektivních materiálech pro nanotechnologie a nejnovější technologie rokují vědci z celého světa v Pardubicích
13. Mezinárodní konference o chemii pevných látek „International Conference on Solid State Chemistry“ ve dnech 16. – 21. září přivítá na Univerzitě Pardubice vědce z celého světa.
Na sto šedesát odborníků z třiadvaceti zemí celého světa se zúčastní odborného setkání, které je věnováno oblasti chemie a fyziky pevných látek a výzkumu nových anorganických i hybridních sloučenin, “high-tech” materiálů a jejich využití ke zvýšení technické, energetické a informační úrovně naší společnosti.
Pozvání do Pardubic přijala řada renomovaných vědců z prestižních univerzit a pracovišť, např. z Japonska, USA, Austrálie, Číny, Jižní Korey, Ruska, Německa, Francie, Norska, Portugalska a dalších zemí Evropy, kteří patří ke světové špičce ve výzkumu materiálů a konkrétně chemie pevných látek.
V rámci intenzivního týdenního vědeckého programu mezinárodní konference zazní 6 plenárních přednášek, 21 zvaných přednášek, 65 kratších přednášek a dále bude prezentováno na 66 posterů – vývěskových sdělení, které tematicky pokrývají současné i budoucí trendy v nových, tzv. „high-tech“ materiálech pro nanooptiku a nanoelektroniku, výrobu a uchování energie a ukládání informací v informačně explodující společnosti.
Ve svých příspěvcích budou vědci hovořit o nových perspektivních sloučeninách, jejich přípravě, nejnovějších chemických postupech i jejich aplikacích. Zabývat se budou experimentálními a teoretickými aspekty modelování chemických reakcí v pevné fázi, výpočty elektronové a atomové struktury, vibračními a termickými vlastnostmi, molekulovou dynamikou i strukturními teoriemi a “nanostrukturou” materiálů.
„Sledované sloučeniny, slitiny, materiály a nanomateriály a jejich základní výzkum jsou mimo jiné důležité pro jejich kontrolované a cílené chemické a fyzikální vlastnosti. Současné či budoucí praktické využití těchto sloučenin a materiálů je možné v (nano)elektronice i (nano)optoelektronice, kde pracují jako paměti, víceúrovňové paměti, zdroje energie, místo pro jejich ukládání, nebo také jako diagnostické materiály pro medicínu,“ říká ke žhavým a velice aktuálním vědeckým tématům, která se budou při pardubické mezinárodní konferenci probírat, za organizátory prof. Ing. Tomáš Wágner, DrSc., z Katedry obecné a anorganické chemie Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.
„Většina těchto aplikací má strategický význam jak z ekonomických, tak obranných či bezpečnostních důvodů. I když tyto materiály jsou již využívány v praxi, nebo se jejich aplikace připravují, řada z nich je stále předmětem intenzivního výzkumu, zejména jejich struktura a fyzikální i chemické vlastnosti. Stejně tak některé aplikace nepracují na vrcholu možností těchto materiálů a je třeba pokračovat v dalším výzkumu.”
Vědci, specialisté a studenti budou sdílet zkušenosti ze svého výzkumu i mimo přednáškové prostory Univerzity Pardubice. Příspěvky prezentované na konferenci budou publikovány jako soubor abstraktů všech příspěvků vydavatelstvím Univerzity Pardubice. O prezentované vědecké práce má také zájem i mezinárodní periodikum „Pure and Applied Chemistry“ (Čistá a aplikovaná chemie).
Odborné setkání zahájí v neděli 16. září v 19.00 hodin plenární přednáška profesora Roeskyho, nominovaného na Nobelovu cenu za chemii, z německé University Göttingen, kterého rektor univerzity prof. Ing. Jiří Málek, DrSc., ocení Pamětní medailí Univerzity Pardubice.
Mezinárodní konference Solid State Chemistry se koná pravidelně jednou za dva roky. Vznikla z iniciativy pardubických vědců, zejména prof. Ing. Miloslava Frumara, DrSc., zakladatele materiálové vědecké školy v Pardubicích.
Organizátory letošní konference jsou Centrum materiálů a nanotechnologií a Katedra obecné a anorganické chemie Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.
Konference probíhá od neděle 16. září do pátku 21. září v prostorách Univerzity Pardubice v centru města na náměstí Čs. legií 565, kde sídlí Centrum materiálů a nanotechnologií Fakulty chemicko-technologické. Odborné přednášky probíhají v posluchárnách Fakulty elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice v novější části celého areálu, vývěsková sdělení a další odborné diskuse v historické budově CB.
Podrobné informace o mezinárodní konferenci najdete na stránkách: http://www.ssc-conference.com/2018/
Bližší informace ke konferenci:
prof. Ing. Tomáš Wágner, DrSc.
Katedra obecné a anorganické chemie FChT UPa
telefon 466 037 144, mobil 724 905 425
e-mail tomas.wagner@upce.cz
Ing. Valerie Wágnerová
mluvčí Univerzity Pardubice
telefon 466 036 555, mobil 602 487 730
e-mail promotion@upce.cz