Published: 08.05.2014

Ve dnech 5. až 7. května 2014 se v Koutech nad Desnou uskutečnil již 41. ročník konference Průmyslová toxikologie a ekotoxikologie 2014. Letošní setkání pořádaly Výzkumný ústav organických syntéz a.s. v Rybitví a Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice.

Konference byla rozdělena do čtyř sekcí, na nichž vystoupila kromě zvaných přednášejících i řada dalších vynikajících odborníků ze státní správy, chemického průmyslu, vysokých škol, výzkumných ústavů aj. Celkem se v Hotelu Dlouhé Stráně sešla více než čtyřicítka odborníků.

Hlavním bodem byla legislativa
Jedním z důležitých témat konference byla chemická legislativa a její změny. Na programu byla v pondělí 5. května a přednášející Ing. Pavel Forint, Ph.D., zástupce ředitele odboru a vedoucí oddělení prevence rizik a chemické bezpečnosti z MŽP Praha, představil účastníkům novinky v legislativě týkající se chemikálií, biocidů, pesticidů a dalších produktů chemické povahy, hodnocení rizik i aktuality z orgánů ECHA.
„Náplň pondělní sekce byla tradičně zajímavá zejména pro zástupce chemických podniků, které se musejí vyrovnávat s dopady nařízení REACH a dalších legislativních předpisů.,“ uvedl jeden ze spoluorganizátorů konference doc. Ing. Miloslav Pouzar, Ph.D., z Ústavu environmentálního a chemického inženýrství FChT.

Toxikologie a ekotoxikologie jako stěžejní téma
Úterý 6. května dopoledne bylo věnováno toxikologii. Prof. RNDr. Pavel Danihelka, CSc., z Fakulty bezpečnostního inženýrství Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, se zaměřil na alternativní metody testování toxicity chemických látek, zdravotní rizika nanomaterálů a další novinky a zajímavosti v oboru.
Odpoledne vystoupil prof. RNDr. Luděk Bláha, Ph.D., z Výzkumného centra pro chemii životního prostředí a ekotoxikologii RECETOX (Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity Brno) a informoval o moderních metodách zjišťování ekotoxicity směsí nebezpečných látek.

Analýza vzorků je nezbytná
Konferenci zakončila ve středu 7. května sekce Analytika, ve které prof. RNDr. Jiří Barek, CSc., z Katedry analytické chemie PF UK Praha shrnul novinky i své zkušenosti z analýzy vzorků životního prostředí.
Hlavním přínosem celé akce byla unikátní možnost odborné komunikace mezi zástupci chemického průmyslu, dotčených orgánů státní správy a vědců, které spojuje zájem o ochranu zdraví a životního prostředí“, dodal doc. Pouzar.

Všechn...