Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

default alt upce

Ve dnech 26. až 28. dubna se přes dvě stovky odborníků na výbušiny z 29 zemí světa setká na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice při odborném semináři NTREM.

Mezinárodní seminář NTREM„New Trends in Reasearch of Energetic Materials“ – Nové trendy ve výzkumu energetických materiálů coby odborné setkání mladých vědecko-výzkumných pracovníků, univerzitních pedagogů a předních vědců v oboru energetických materiálů je již stabilně zařazeno do mezinárodního kalendáře světových akcí výbušinářského oboru.

Mezinárodní odborné setkání pořádá Ústav energetických materiálů Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice, v České republice unikátní vysokoškolské pracoviště, a to již dlouhých dvacet let, letos s podtitulem „20 let – kde jsme byli a kam kráčíme“.

„20. ročník bude v historii seminářů mimořádný. Kromě výměny nejnovějších odborných informací a poznatků v oboru a setkání a navázání osobních kontaktů mladých odborníků z různých zemí to bude především příležitost ohlédnout se a shrnout dosažené výsledky v této oblasti a zároveň nastínit představy další budoucnosti využití energetických materiálů,“ komentuje tradiční mezinárodní setkání prof. Ing. Svatopluk Zeman, DrSc., z Ústavu energetických materiálů Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice, který stál před dvěma desítkami let u vzniku tradice a tento druh mezinárodního odborného setkávání inicioval.

Na letošním semináři zazní celkem 30 přednášek a účastníci zhlédnou téměř stovku vědeckých vývěskových, tzv. posterových prezentací. Na seminář se zaregistrovalo přes 240 účastníků z 29 států světa. K významným hostům letošního ročníku patří např. prof. Adam Cumming ze skotské Univerzity v Edinburghu (dlouholetý předseda vědeckého výboru semináře), prof. Thomas Klapötke z LMU v Mnichově, děkani tří ruských fakult, prorektor rumunské Vojenské technické akademie a další. Čeští odborníci tvoří přibližně čtvrtinu z celkového počtu účastníků.

„Čeští autoři se prezentují třemi postery z oblasti přístrojového vybavení a metod testování energetických materiálů, z oblasti GCMS stanovení nitrosloučenin, krystalizace nitraminů a dvěma egyptsko-českými přednáškami o hoření propelnentů a nové LOVA-trhavině,“ doplnil profesor Zeman.

Na začátku pořádání těchto odborných výbušinářských setkání byl záměr naučit mladé vědecko-výzkumné pracovníky prezentovat své výsledky před vědeckým publikem. Tyto semináře jsou tedy od jeho prvního ročníku určeny především pro studenty-vysokoškoláky, doktorandy a mladé pracovníky ve vědeckém výzkumu, ale také pro univerzitní akademiky zabývající se oblastí energetických materiálů, jako je výzkum, vývoj, výroba, manipulace, otázky životního prostředí, testování, aplikace, a souvisejícího bezpečnostního inženýrství, tedy vysokoškolských oborů a činností, které mají v Pardubicích na Fakultě chemicko-technologické unikátní a letitou tradici.

Semináře NTREM organizuje Ústav energetických materiálů Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice za finanční podpory sponzorů z řad jak firem, tak mnohých jednotlivců, čímž umožňují účast mladým vědeckým účastníkům. Patří mezi ně např. firmy Austin Detonator, a.s., Vsetín, Office of Naval Research Global (ONRG), US Army RDECOM – Atlantic, Biazzi AS, Switzerland, Institute of Shock Physics z Imperial College London, Explosia a.s., Pardubice, Nicolet CZ, Praha, OZM Research s.r.o., Hrochův Týnec.

Třídenní odborný program mezinárodního semináře probíhá ve dnech 26. – 28. dubna v prostorách univerzitní auly v univerzitním kampusu v Pardubicích – Polabinách.

Bližší informace k odbornému semináři NTREM 2017:
prof. Ing. Svatopluk Zeman, DrSc.
Ústav energetických materiálů Fakulty chemicko-technologické UPa
telefon 466 038 503
e-mail svatopluk.zeman@upce.cz

Ing. Valerie Wágnerová
mluvčí Univerzity Pardubice
telefon 466 036 555, mobil 602 487 730
e-mail promotion@upce.cz