Published: 29.06.2023
Pravěkou studnu, která je nejstarší nalezenou v České republice a zároveň i nejstarší dřevěnou stavbou objevenou v Evropě, pomohli uchovat experti Univerzity Pardubice. Po pěti letech šetrné konzervace na Fakultě restaurování Univerzity Pardubice zamířila z Litomyšle do Východočeského muzea v Pardubicích.
Konzervaci, která po dokončení umožní uchování dřevěných prvků bez deformací i po vysušení, připravili naši odborníci ve spolupráci s Ústavem chemické technologie restaurování VŠCHT Praha. Pro uchování poškozeného, vodou nasyceného dřeva pro další generace byl zvolen postup pomocí roztoku sacharózy. Celý proces trval několik let a jednotlivé části studny byly uskladněny ve sklepení Piaristické koleje v Litomyšli, kde měla vhodné klimatické podmínky.
„Je to suverénně nejstarší objekt, na kterém jsme na fakultě pracovali,“ uvedl Ing. Karol Bayer, proděkan Fakulty restaurování Univerzity Pardubice.
Studna je od tohoto týdne již v depozitáři krajského muzea a veřejnost ji uvidí v příštím roce. „Studnu veřejnost spatří v moderní výstavě, kterou chystáme na březen 2024 společně s ostatními nejzajímavějšími archeologickými nálezy,“ oznámil ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.
Studnu objevili v roce 2018 experti z Archeologického centra v Olomouci. Vědci z Mendelovy univerzity v Brně později určili, že stromy na studnu byly pokáceny v letech 5259 až 5258 před naším letopočtem. Restaurátoři v letech 2019 až 2022 provedli konzervaci jednotlivých dílů studny.