Published: 30.07.2014

23. IFAS okouzlil Pardubice i všechny účastníky

Ani se nechce věřit, že se Mezinárodní festival akademických sborů, známý pod zkratkou IFAS, zrodil již před 46 lety. Myšlenka uspořádat mezinárodní setkání vysokoškolských sborů vznikla v roce 1967 ve Vysokoškolském uměleckém souboru Pardubice tehdejší Vysoké školy chemicko-technologické, nynější Univerzity Pardubice a po 1. úspěšném ročníku v roce 1968 si jako bienále udržuje svou tradiční oblibu i v současné přebohaté nabídce nejrůznějších světových sborových akcí. Svým pestrým uměleckým a nápaditým zábavným programem, soustředěním společného života účastníků do areálu Univerzity Pardubice i atmosférou, nesrovnatelnou snad s žádným jiným sborovým festivalem na světě, láká IFAS opakovaně přední sborové kolektivy ze všech konců světa. Uplynulých 22 ročníků se zúčastnilo již více než 300 pěveckých sborů z 29 zemí všech světadílů. A jejich sbormistryně a sbormistři se svými zpěvačkami a zpěváky by mohli vytvořit velké sborové město s téměř 12 000 obyvateli.

23. ročníku IFAS se ve dnech 4. - 9. 7. 2014 zúčastnilo téměř 400 zpěváků z 15 sborů šesti zemí světa  –  Izraele, Kolumbie, Ruska, Řecka, Srbska a České republiky. Osobní záštitu poskytli festivalu hejtman Pardubického kraje JUDr. Martin Netolický, Ph.D., primátorka města Pardubice MUDr. Štěpánka Fraňková a rektora Univerzity Pardubice prof. Ing. Miroslav Ludwig, CSc. a finančně jej podpořily Ministerstvo kultury ČR, Pardubický kraj, Statutární město Pardubice, Úřad městského obvodu Pardubice II, Nadace Život umělce, Nadace Bohuslava Martinů a Města Česká Skalice, Heřmanův Městec a Lázně Bohdaneč. Obvyklé soutěžní kategorie určené akademickým a mladým ženským, komorním smíšeným a velkým smíšeným sborům (kategorie s povinnou skladbou, dvě kategorie folklorní, kategorie s hudbou jednoho stylu artificiální a nonartificiální hudby) doplnila tentokrát poprvé soutěž o Cenu Bohuslava Martinů, které se mohly zúčastnit i neakademické domácí a zahraniční sbory mládeže a dospělých.

Soutěž, která proběhla v akusticky příznivé aule Univerzity Pardubice, hodnotila mezinárodní porota ve složení prof. PaedDr. Jiří Kolář, předseda, Mgr. Jaroslav Brych, Ph.D., prof. Dr. Scott Ferguson (USA), Peter Freestone (Velká Británie), MgA. Marko Ivanović a PaedDr. Ivana Štíb...