Published: 27.11.2012

Pardubice; Šestý ročník soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika, kterou pořádá SPŠCH v Pardubicích pod záštitou náměstkyně hejtmana Pardubického kraje Jany Pernicové, zodpovědné za školství, kulturu a památkovou péči, a Svazu chemického průmyslu ČR, je v plném proudu. V letošním roce soutěží žáci 8. a 9. tříd základních škol z pěti krajů - Pardubického, Královéhradeckého, Libereckého, Středočeského a Kraje Vysočina. Největší oborová soutěž svého druhu vyvrcholí 30. května 2013, kdy se v prostorách Univerzity Pardubice uskuteční celostátní finále.

"Po úspěšném loňském ročníku se soutěž rozrostla natolik, že překročila regionální hranice a stala se celorepublikovou záležitostí. Tomu jsme museli přizpůsobit strukturu a koncepci soutěže," vysvětluje ředitel SPŠCH Jan Ptáček.

fotoMladí chemici letos změří své síly ve čtyřech kategoriích. Soutěž jednotlivců je tříkolová a tvoří ji zkoušky teoretických znalostí a praktických dovedností. První kolo testování se uskuteční na základních školách, druhého kola se 18. ledna 2013 v učebnách SPŠCH zúčastní jen tři nejlepší z každé školy. Další testování rozhodne o třicítce nejúspěšnějších, kteří se probojují do třetího kola. To se uskuteční 8. ledna 2013 v laboratořích SPŠCH a prověří praktické dovednosti soutěžících. Sedm nejlepších z třetího kola postoupí do celostátního finále, jež proběhne 30. května 2013 v prostorách Univerzity Pardubice.

"Výsledky druhého a třetího kola rozhodnou i o pořadí v soutěži o školu s nejlepšími mladými chemiky. Tuto kategorii jsme nově zavedli proto, abychom ocenili kvalitní práci celé školy, nejen jednotlivce," říká Alena Volejníková ze SPŠCH, odborná garantka soutěže.

Ani kolektivy tříd letos nepřijdou zkrátka. Pro ně je připravena soutěž o nejlepší chemický projekt, jehož zadání zní "Chemie snadno a lehce". Žáci si vymění role s učitelem a připraví si takovou hodinu chemie, která by je opravdu bavila. Od listopadu do ledna budou soutěžní týmy pracovat na projektech a 29. ledna 2013 je přijedou prezentovat do Pardubic.

A protože zásadní podíl na znalostech a vědomostech žáků mají učitelé, uskuteční se i v letošním roce soutěž o nejlepšího učitele chemie. Titul "krále chemikářů" získá ten kantor, jehož svěřenci dosáhnou nejlepších výsledků v druhém a třetím kole kategorie jednotlivců a v projektové části soutěže.

Stále rostoucí oblíbenost klání mladých chemiků je dána jednak zábavným charakterem  soutěže a jednak cenami pro vítěze, které žáky skutečně motivují. "Naším cílem je představit chemii jako hravou a užitečnou disciplínu, kterou má smysl studovat, protože nabízí široké možnosti uplatnění v praxi. Nadstandardní ceny jsou pak příjemným bonusem, který díky našim partnerům můžeme vítězům dopřát," konstatuje Jan Ptáček.

Výsledky všech soutěžních kategorií budou vyhlášeny na slavnostním večeru 7. března 2013 v ABC klubu Na Olšinkách v Pardubicích. Všichni finalisté regionálního kola budou oceněni, ti nejlepší se mohou těšit  na  netbook, i-Pad, dotykový mobilní telefon, digitální fotoaparát a další atraktivní ceny.

Pomyslnou třešničkou na dortu a poslední tečkou za soutěží pak bude první ročník celostátního finále. Nejlepší mladí chemici ze všech regionálních kol se sjedou do Pardubic, aby v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice bojovali o titul "mistra republiky". Soutěžit se bude opět v teoretických znalostech a laboratorních dovednostech.  Pro doprovodné týmy finalistů organizátoři připravují zábavný program. "Rádi bychom celostátní finále pojali jako jeden velký chemický happening, jako velkolepou oslavu oboru, který nemá v současnosti na růžích u...