Published: 24.04.2014

Ve středu 9. dubna měli studenti možnost navštívit besedu s Pavlem Kudrnou, ředitelem Českého rozhlasu Hradec Králové a Českého rozhlasu Pardubice, která se konala v budově sídla Fakulty filozofické. Akce proběhla pod záštitou Katedry literární kultury a slavistiky.

V rámci studijního předmětu Základy mediální práce a novinářské etiky se uskutečnila ve středu 9. dubna od 9 hodin dopoledne zajímavá diskuse s Ing. Pavlem Kudrnou, ředitelem Českého rozhlasu Pardubice a Českého rozhlasu Hradec Králové. Přednášky, kterou pořádala Katedra literárních studií a slavistiky, se zúčastnili zejména studenti a pedagogové Fakulty filozofické. Kudrna přiblížil fungování rozhlasu a popsal současnou situaci rozhlasového vysílání. Ačkoliv se kvůli velkému zájmu studenti málem nevešli do třídy, panovalo zde zaujaté ticho, tu a tam protnuté smíchem vyvolaným veselým vyprávěním ředitele.

Od stanu až po studio
Studenti se dozvěděli něco o době, kdy byla rozhlasová technika ještě v plenkách. Zpočátku vysílalo několik nadšenců z velkého vojenského stanu pro pár jedinců, kteří měli rádiový přijímač. Stan byl plátěný a nedej bože, aby snad začalo pršet. Ředitel s úsměvem vzpomíná na časy hlasatelů chodících do práce zásadně jen v  obleku a přidává historku o tom, jak poprvé přišel do rádia v tílku a kraťasech. Neopomene zmínit, že od dob rozhlasového vysílání z „pohodlí“ stanu uplynula už řada let a že v dnešní době je už technika rozhlasu na velmi vysoké úrovni, vzniklo mnoho komerčních rádií a vysílací čas stojí velké peníze.

ČRo Hradec Králové a Pardubice
Kudrna je v současné době ředitelem obou východočeských poboček Českého rozhlasu – pardubické a královéhradecké. Přiblížil vzájemné propojování obou regionů, které podle jeho zkušeností leží některým posluchačům v žaludku. Zmínka padla také o projektu nazvaném Regiony 2014. Ten probíhá v rámci Českého rozhlasu od ledna letošního roku a má do vysílání přinést mnoho novinek, které se týkají zvukové grafiky, jednotného playlistu či programových změn. Kudrna si pochvaloval, že projekt je zatím úspěšný. Na závěr přednášky pustil Kudrna do éteru sestřih vtipných momentů z vysílání, které pobavily a zpestřily studentům i pedagogům zbytek dne.

Něco navíc o Ing. Pavlu Kudrnovi
Ing. Pavel Kudrna se narodil v roce 1961 ve Varnsdorfu. Studoval na Vysoké škole zemědělské v Praze a už v této době se za&#...