Published: 11.06.2014

V úterý 17. června vypukne na Pernštýnském náměstí v Pardubicích další z řady oblíbených univerzitních akcí určených pro veřejnost – Vědecko-technický jarmark. Jednodenní vědecký festival nabídne na řadě stánků nové pokusy, interaktivní modely, ale i zábavné vědecké hry a hlavolamy.

Univerzita Pardubice ve spolupráci s partnery připravuje vědecký den plný zajímavostí, kouzel a hrátek ze světa moderní vědy. Navazuje tak na velmi úspěšné předcházející ročníky jarmarku, který se vloni poprvé přestěhoval doprostřed města na Pernštýnské náměstí. Nejen s týmy akademiků a vysokoškoláků se tu můžete vydat po stopách vědy a nejrůznějších vědeckých pokusů a principů, ale můžete vše rovnou důkladně prozkoumat a hned vyzkoušet.

Fakulty vás přivítají v demonstračních stáncích
S úderem deváté hodiny startuje bohatý program plný zábavy, her, hlavolamů, pokusů a demonstrací, rozkrývající zajímavosti světa kolem nás. Objevovat je bude možné až do 17. hodiny odpoledne spolu s univerzitním týmem demonstrátorů – akademiků a vysokoškoláků.
„Čekají na vás nové chemické pokusy a třeba výroba zmrzliny. S dopravní fakultou si zkusíte změřit vzdálenost, postavit most nebo kolejnici a otestovat své znalosti minerálů a hornin. Svůj mozek procvičíte v řadě kvízů a v zážitkových kreativních matematických dílnách nebo v interaktivní hře „Chcete být milimilionářem?“. S robotem si můžete nakreslit fraktály, vyzkoušet si jejich programování, dálkové ovládání či solární pohon,“ zve na Vědecko-technický jarmark jeho hlavní organizátorka Ing. arch. Iva Svobodová.
A bude toho mnohem víc! Filozofové ohromí netradičním puzzle a historickými písmeny. Zdravotníci navíc přidají tipy, jak zlepšit kondici, procento tuku v těle nebo vylepšit fyzickou zátěž. Zábavu si užijete také s obřími bublinami nebo speciálními pokusy v pojízdné chemické laboratoři.

Do akce se zapojí i vybraní partneři
O další zajímavosti vědy rozšíří program také partneři, které univerzita přizvala ke spolupráci. Střední průmyslová škola chemická Pardubice přiveze kromě chemických pokusů také ukázky hasičské techniky ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Pardubice.
Střední zdravotnická škola Pardubice zase nasimuluje základní modelové situace a ukáže, jak poskytnout první pomoc. Střední průmyslová škola elektrotechnická a VOŠ Pardubice zavede zájemce do světa zábavné elektroniky.
„...