Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

dsc_3726_193095.jpg

Published: 17.10.2022

Být lepší a růst. Studentům Univerzity Pardubice pomáhá vzdělávací program DofE, který založil vévoda z Edinburghu.

Někteří běhají, plavou, jiní se učí lukostřelbu nebo sbírají odpadky v přírodě. Jedno mají ale všichni společné – hledají výzvu. A chtějí se jako osobnosti rozvíjet. K tomu je motivuje program DofE – Mezinárodní cena vévody z Edinburghu, do kterého je letos zapojena desítka studentů. „DofE je neformální vzdělávací program pro mladé lidi ve věku od 14 do 24 let. Pomáhá jim s jejich seberozvojem a sebepoznáním tím, že se dlouhodobě věnují aktivitám ve třech různých kategoriích,“ přiblížila studentka Fakulty chemicko-technologické Andrea Marie Krocová.

Studenti se věnují vybrané dovednosti, dobrovolnictví a sportu. V každé kategorii si zvolí jednu aktivitu, které se pak pravidelně jednou týdně věnují půl roku nebo rok. Záleží na tom, zda usilují o získání bronzové, stříbrné nebo zlaté úrovně programu. „Já sama si plním stříbrnou úroveň a v dobrovolnictví jsem si vybrala vedení programu DofE na UPCE,“ doplnila Andrea.

Touží mít vlastní včely

Dovedností, ve které se chce zlepšit, se pro Andreu stalo včelaření. Pomáhá jí soused, který vlastní úly. „Mým cílem je naučit se včelařit tak, abych byla schopná starat se o vlastní včelstva a stáčet med. Na střední škole jsem chodila do včelařského kroužku, a to mě moc bavilo. DofE je pro mě příležitost v tom pokračovat,“ dodala. V pohybové výzvě si zapsala lukostřelbu. Každý týden se tak minimálně na hodinu musí postavit před terč, do kterého se trefuje 24 šípy. Andrea to vidí po svém: „Znamená to, že nosím v toulci 24 lidských životů. Mám to tak po vzoru hraničářů, o nichž jsem četla v sérii Hraničářův učeň. Díky knihám jsem dostala k Vánocům sadu na lukostřelbu,“ vysvětlila.

O DofE se přitom dozvěděla úplnou náhodou. Firma vyrábějící její oblíbené šperky, zhotovila i brož pro Její královskou Výsost hraběnku z Wessexu. Hraběnka Sophie klenot vynesla právě na ceremonii a předávání cen DofE a výrobce šperku se tím pochlubil na svých stránkách. „Když jsem nastoupila na UPCE, zjistila jsem, že naše univerzita je do DofE zapojená. Byl to pro mě impuls do toho jít,“ vzpomíná studentka chemie. Prvně plnila bronzovou úroveň, v níž například sbírala odpadky v českých lesích, a jako dovednost si vybrala fotografování. Za cíl si dala nafotit hokejový zápas, což se jí povedlo. Nakonec fotila celou sezonu univerzitního hokejového týmu Riders.

Učila se znakovou řeč

Ve funkci vedoucí programu na univerzitě není sama, spolupracuje s Kateřinou Komorousovou z Fakulty filozofické. „Jako proškolení vedoucí schvalujeme účastníkům aktivity a pomáháme jim určit si cíle, které by měly být měřitelné a měly by člověka někam posunout. DofE nevede k tomu, aby mezi sebou studenti soutěžili, hlavním cílem je posunout sám sebe,“ popsala Kateřina. Sama se věnovala plavání nebo tanci, hlídala děti a učila se znakovou řeč. „Kdysi jsem viděla seriál o znakové řeči, díky kterému jsem se pro to nadchla. Bavilo mě například sledovat, jak odlišná je americká znaková řeč od té naší,“ upřesnila Kateřina Komorousová.

Studenti zapojení do programu na UPCE se věnují různorodým aktivitám. Někteří zkouší bojové sporty, jógu, meditaci, jiní se učí vařit. „Máme i kluky, kteří se věnují vaření, což mě překvapilo. Chtějí se zlepšit v tom, co dokáží v kuchyni vyčarovat,“ doplnila Kateřina. Na konci každé úrovně programu je čeká dobrodružná expedice v přírodě s ostatními účastníky. „Při naší expedici půjdeme část Žitavské Svatojakubské cesty a budeme mapovat sjízdnost pro vozíčkáře a pro kočárky,“ řekla Komorousová.

Motivací mají tito nadšenci hned několik. Patří mezi ně seberozvoj, posouvání se, ale i snadnější start v pracovním životě. „Účastníci programu dostanou certifikát, který hraje roli v jejich životopisu. Zaměstnavatel totiž vidí, že se absolvent dokáže něčemu věnovat dlouhodobě, že u práce vydrží a je vytrvalý,“ upozornila studentka. Certifikát je navíc mezinárodně uznávaný. Kromě něho dostanou studenti při ceremonii také brož.

Tento text najdete v exkluzivním vydání časopisu Univerzity Pardubice MY UPCE, v tištěné i on-line podobě