Published: 30.04.2018
Jaký byl Jan Lucemburský vladař? Byl to spíše „král cizinec“ nebo skvělý státník a diplomat? To se dozví v pondělí 30. dubna všichni zájemci, kteří přijdou na další z veřejných přednášek cyklu věnovaného letošním „osmičkovým“ výročím. Fakulta filozofická Univerzity Pardubice si jím po celý rok připomíná významné milníky českých dějin s letopočtem končícím osmičkou.
Dubnová přednáška zavede zájemce do počátku 14. století, kdy český trůn ovládli Lucemburkové. Politické kroky Jana Lucemburského vidí různí historici odlišně. Pro některé byl králem „cizincem“- vladařem, který nedokázal navázat na přemyslovský odkaz a zatěžoval zemi výběrem příliš vysokých dávek a v Čechách se moc nezdržoval. Jinými je hodnocen jako král, který připravil dobrou půdu pro úspěchy svého nejstaršího syna a budoucího císaře Karla IV.
Přednáška doc. Mgr. Martina Čapského, Ph.D. z Ústavu historických věd Fakulty filozofické Univerzity Pardubice nese podtitul: „Jan Lucemburský králem cizincem i diplomatem“. Koná se v pondělí 30. dubna od 17 hodin v posluchárně E2 výukového areálu EB v univerzitním kampusu v Pardubicích – Polabinách ve Studentské ulici 95 a je volně přístupná pro všechny zájemce.
„Rok 1318, mezník vztahu mezi českou šlechtou a Janem Lucemburským, bude hlavním tématem přednášky, která představí prvního Lucemburka na českém trůně jako panovníka evropského významu, jenž navzdory postupné ztrátě zraku hrál až do své smrti vysokou politickou hru,“ přibližuje významný rok s osmičkou na konci doc. Mgr. Martin Čapský, Ph.D. z Ústavu historických věd Fakulty filozofické Univerzity Pardubice. „Jedním z posledních rozkazů již zcela slepého krále bylo nařízení, aby jeho raněného syna vyvedli z bojiště bitvy u Kresčaku. Spolu s panovníkem posléze na francouzských pláních zahynuli i příslušníci řady nejvýznamnějších rodů české šlechty. Stejných rodů, které v počátcích Janovy vlády neváhaly vzdorovat jeho vladařské autoritě,“ zve k vyslechnutí dalších zajímavostí z života Jana Lucemburského docent Čapský.
Cyklus přednášek Fakulty filozofické Univerzity Pardubice k letošním „osmičkovým“ výročím je určen široké veřejnosti a poběží v průběhu celého kalendářního roku 2018. Snaží se reflektovat data a měsíce, v nichž se dané významné události v minulosti staly. Další přednáška je plánovaná na květen:
Za rokem 1458, kdy byl korunován českým králem Jiřík z Poděbrad, se v pondělí 21. května od 17 hodin spolu s posluchači ohlédne historik PhDr. František Šebek.
Vstup na přednášky je zdarma.
Více informací k přednáškám je k dispozici i na Facebooku Univerzity Pardubice https://www.facebook.com/events/200011230584171/
Celoroční program přednášek k Osmičkovým výročím, které pro veřejnost připravila Univerzita Pardubice, naleznete na https://ff.upce.cz/osmickova-vyroci