V úterý 31. ledna v podvečer (v 17:00 hodin) bude otevřena v Galerii Univerzity Pardubice 96. umělecká výstava grafik od pražské autorky Hany Čápové s názvem „Vnímání světa‟.

Hana Čápová se narodila v roce 1956 v Praze. V letech 1971-1975 absolvovala Střední odbornou školu výtvarnou V. Hollara a v letech 1977-1983 Vysokou školu umělecko-průmyslovou v Praze v ateliéru ilustrace a grafiky prof. Mikuly. Od roku 1994 je členkou SČUG Hollar. Od roku 1985 uskutečnila kolem šedesáti samostatných výstav doma i v zahraničí, kolektivních výstav nespočítatelně. Nejčastější grafickou technikou je lept do mědi. Od roku 1984 vytvořila touto technikou i velkou řadu ex libris.

Práci vystavující autorky popisuje Karel Žižkovský v doprovodném textu k pardubické výstavě takto: „Grafické listy Hany Čápové jsou záznamem lidských příběhů, tak jak člověk prožívá, jak je promítá do svých snů, tak jak plyne čas, mění se historie, kultura, náboženství, pověsti, pověry a symbolika. Umí mistrně rozehrát děje reálné, ale i ty rodící se v naší fantazii a přesvědčivě dokazuje, že ovládá realistickou kresbu, kterou dovede přizpůsobit svým záměrům, potřebám, aby výsledný efekt byl co nejpůsobivější. Jak se jí tento proces „tvoření“ vždy promyšlený do krajnosti daří, vyčteme z jednotlivých grafických listů, jimž vdechla neopakovatelnou atmosféru, zvláštní, někdy až zadumanou či dramatickou náladu vymykající se běžnému normálu. Groteska a humor se stávají častým doplňujícím prvkem, pokud jsou na místě.

Hana Čápová se zabývá volnou, užitou a drobnou grafikou a malbou. Ilustrovala knihy (např. L. Aragon, I. Shaw, K. Čapek, C. Malaparte, F. S. Fitzegerald, J. Jones, W. Shakespeare aj.). Vytvořila několik sérií poštovních známek, třeba sovy, psy, zpěvné ptactvo atd.

Výstava Galerie Univerzity Pardubice je umístěna ve vestibulu Univerzitní knihovny a potrvá do 30. března. Je otevřena tradičně od pondělí do pátku od 8 do 18 hodin, v sobotu od 8 do 12 hodin. Vstup je zdarma.

případné bližší informace k výstavě podá kurátor výstav Galerie UPa - Mgr. Lubomír Netušil, z ateliéru grafiky Katedry výtvarné kultury Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové, člen Unie výtvarných umělců pardubického regionu

Ing. Valerie Wágnerová
mluvčí Univerzity Pardubice