Published: 01.09.2014

Univerzita Pardubice zve všechny zájemce v pátek 26. září na pestrý populárně-naučný program v rámci celoevropské NOCI VĚDCŮ.

V pátek 26. září odpoledne od 16 hodin až do 22. hodiny je pro návštěvníky Noci vědců připraven v novém Výukovém a výzkumném centru v dopravě v univerzitním technologickém areálu v Doubravicích pestrý program, řada zajímavostí ze světa vědy a techniky, pokusy a praktické ukázky i přednášky na zajímavá témata. Nebudou chybět ani kvízy a hrátky pro děti i dospělé.

V loňském roce přivedla Noc vědců do Pardubic poprvé Dopravní fakulta Jana Pernera, jejíž program letos obohatí další univerzitní fakulty.

Kromě zhlédnutí špičkových technologických přístrojů a dopravních zařízení v akci v moderním dopravním areálu se budou návštěvníci moci svézt v experimentálním vozítku nebo na tříkolce na solární pohon, sledovat, kdy se auto překlopí a kdy se pneumatika opotřebí. Děti se naučí rozeznávat značky na dopravním hřišti, které vyroste v areálu speciálně pro Noc vědců. Otevřena bude metalografická dílna a kovárna.

Milovníci hledání pokladů se zase mohou těšit na noční geocaching s baterkou. Na simulátoru si zájemci zkusí rozjezd lokomotivy, sestavení modelu montážní linky nebo na modelovém kolejišti zjistí, jak se překládá zboží. Návštěvníci si budou moci osvěžit také první pomoc zraněným po autonehodě, uvidí ukázku zásahu záchranářů nebo vyzkouší chůzi s opileckými brýlemi. Připraveny budou i matematické kvízy a hrátky s roboty.

Chemici, kteří mají v areálu zázemí pro svá technologická pracoviště již od 60. let minulého století, nabídnou zábavnou alchymii a řadu pokusů, vysvětlí, jak se dají využívat elektrické i optické vlastnosti polovodičů, ukáží princip solární elektrárny a nastíní obnovitelné zdroje elektrické energie a naši budoucnost s nanomateriály a jak nás vlastně chemie v každodenním životě obklopuje, život nám usnadňuje, ale též podmiňuje.

Noc vědců oživí ohně, blesky a hrátky s vysokým napětím a návštěvníci si budou moci vyzkoušet s termokamerou i noční vidění.

Na malé i velké čeká kromě hrátek, kvízů a soutěží i malé občerstvení zdarma a dopravu návštěvníků z centra města a z Polabin bude zajišťovat kyvadlově historický autobus. Lze využít i MHD směr Lázně Bohdaneč na zastávku Semtín-zastávka, omezeně pak...