Published: 20.05.2014

V úterý 29. 4. 2014 se na univerzitě v belgickém Gentu sešli představitelé evropských podílníků Indické platformy. Hostiteli byli rektorka prof. Anne De Paepe, prorektor prof. Koen Goethals, prof. S. N. Bálagandádhara, ředitel Indické platformy, a dalších sedm zástupců univerzity v Gentu.

Evropské podílníky reprezentovali prof. Ing. Miroslav Ludwig, CSc., rektor Univerzity Pardubice, doc. Mgr. Martin Fárek, Ph.D., koordinátor Indické platformy na Univerzitě Pardubice, prorektor Bert Verveld a vedoucí mezinárodního oddělení Anita Veltmaat z univerzity v Groningenu, prorektor prof. José Fernando Mendes z univerzity v portugalském Aveiro, prorektor prof. Johan Meeusen, paní Anouk Deweerdt z mezinárodního oddělení, univerzita v Antverpách, a paní Patricia Hellriegel z mezinárodního oddělení na univerzitě v Hasseltu.

Jednání se zúčastnili také zájemci o přistoupení k partnerství prof. Jan Fonger, Asia Desk (Wageningen University and Research Centre), prof. Erik Van Dijk (University of Twente) a pan Michel Sabatier, hlavní sekretář Euro-India Centre.

Zhodnocení minulého setkání
Jakob De Roover a Nele De Gersem z gentského týmu zhodnotili aktivity uplynulého roku. Nejvýznamnější bylo velké jednání zástupců všech partnerů a přidružených partnerů Indické platformy, které proběhlo v dubnu 2013 v jihoindickém Béngalúru.

Sešlo se zde více než sto badatelů a administrativních pracovníků z Evropy a Indie, kteří jednali v několika pracovních skupinách. Za Univerzitu Pardubice se zúčastnili prorektorka prof. Ing. Tatiana Molková, Ph.D., prof. Ing. Jiří Málek, DrSc., z Fakulty chemicko-technologické, doc. Mgr. Martin Fárek, Ph.D., z Fakulty filozofické, Ing. Zuzana Tuťálková (ORMV), PhDr. Šárka Ježková, Ph.D. a PaedDr. Monika Černá, Ph.D. (obě z Fakulty filozofické). Dalším významným krokem v navazování konkrétních osobních spoluprací byla delegace více než dvacítky indických odborníků z oblasti aplikovaných technologií v říjnu 2013 do Evropy.

Univerzitu zajímají všechny pracovní skupiny
Velkým úspěchem iniciativy je zisk oficiální podpory vlámské vlády pro vytvoření národní Indické platformy, stejně jako rozsáhlá síť kontaktů s významnými představiteli indické politiky a průmyslu. Prof. S.N. Bálagangádhara byl několikrát žádán o konzultaci pracovníky Evropské komise a belgického velvyslanectví v Indii. V říjnu a v prosinci 2013 proběhla také jednání v Bruselu, ze kterých vzešla identifikace několika pracovních skupin: a) plánování a rozvoj měst, b) zdravotní péče, c) vzdělávání, d) management odpadů, e) výzkum mezikulturních odlišností. Pro Univerzitu Pardubice jsou potenciálně zajímavé všechny pracovní skupiny.

Doc. Fárek mluvil o přínosu Indické platformy
Doc. Fárek zahájil...