Published: 20.01.2014

V úterý 21. ledna v 15 hodin jmenoval prezident republiky do funkce rektora Univerzity Pardubice prof. Ing. Miroslava LUDWIGA, CSc., a to s účinnosti od 1. února 2014.

Spolu s ním jmenoval prezident republiky dalších 12 rektorů českých veřejných vysokých škol.

Záznam Čt z jmenování rektorů.

Profesora Ludwiga zvolil kandidátem na funkci rektora Univerzity Pardubice pro druhé funkční čtyřleté období Akademický senát Univerzity Pardubice dne 15. října 2013. Byl zvolen ze dvou kandidátů. V přímé a tajné volbě mu dala svůj hlas hned v 1. kole nadpoloviční většina senátorů.

Návrh zvoleného kandidáta na rektora Univerzity Pardubice byl podán prostřednictvím ministra školství, mládeže a tělovýchovy prezidentu republiky, který jej jmenoval dne 21. ledna slavnostně na Pražském hradě do funkce. Staro-nový rektor Univerzity Pardubice se ujme funkce dne 1. února 2014.

Slavnostní ceremonie na Pražském hradě se účastnil za orgán, který kandidáta na rektora v demokratické volbě zvolil a navrhl, i nově zvolená předsedkyně Akademického senátu Univerzity Pardubice Ing. Jana Holá, Ph.D.

Prof. Ludwig je desátou osobností v čele vysoké školy v její více než šedesátileté historii, čtvrtou osobností v čele Univerzity Pardubice po rozšíření a přejmenování vysoké školy v březnu 1994. Ve funkci rektora univerzity působil již ve dvou tříletých funkčních obdobích v letech 2000 – 2006, nyní od roku 2010 ve čtyřletém funkčním období, v němž nyní bude pokračovat. Na řízení vysoké školy se podílí již od roku 1997, kdy zastával funkci prorektora pro vnitřní záležitosti a statutárního zástupce tehdejšího rektora.

Krátký profil rektora prof. Ing. Miroslava LUDWIGA, CSc.
Prof. Ing. Miroslav Ludwig, CSc. se narodil v roce 1956, je absolventem Vysoké školy chemicko-technologické v Pardubicích, kterou ukončil v roce 1980. O pět let později obhájil disertační práci. V letech 1984-87 působil jako vědecký pracovník ve Společné laboratoři chemie pevných látek VŠCHT v Pardubicích a ČSAV. Od roku 1987 přešel ve funkci odborného asistenta zpět na katedru organické chemie, kde byl v roce 1993 jmenován docentem. Profesorem pro obor Organická chemie byl jmenován v roce 2001. V současné době působí na Ústavu organické chemie a technologie Fakulty chemicko-technologické.

Prof. Ludwig je autorem šedesáti vědeckých publikací a autorem a spoluautorem 120 vystoupení na zahraničních a domácích konferencích. Absolvoval stáže na univerzitách ve Švédsku, Německu a Japonsku. Na Ústavu organické a anorganické chemie...