kotlar_zpravodaj_168794.jpg

Published: 11.08.2021

Každý z nás má jiný životní příběh, své sny. A ne každému osud rozdal ty nejlepší karty. Snem Zdeňka Kotlára je pracovat pro jednu z českých bank, ve veřejné správě nebo být managerem v soukromé firmě. Zatím se však snaží dokončit své vzdělání na Fakultě ekonomicko-správní. Sám ale ví, že cesta životem, ale i studiem je náročná a rád by našel někoho, kdo by mu pomohl s doučováním.

Zdeněk sice pochází z Jaroměře, ale doma je už v Pardubicích, kde na Univerzitě Pardubice studuje třetím rokem obor Veřejná ekonomika a správa. Od počátku je pro něj studium náročné a řeší celou řadu problémů, které vyplývají ze špatné rodinné situace a problémů s financemi. „Celoročně bydlím na kolejích, protože se nemám kam vrátit,“ říká Zdeněk.

Na střední škole přišel o maminku, která zemřela, a podporu u sourozenců nenalezl. Sestra se odstěhovala a bratr zůstal po autonehodě v invalidním důchodu. Otce, který pracuje, zatížily exekuce. Finanční problémy se prohloubily, když si rodina na něj vzala další úvěry na umoření dluhů. Přestože se pokusila řešit tíživou situaci s právníkem, služby byly drahé a oddlužení se nepodařilo. Dnes Zdeněk situaci řeší za pomoci pomáhajících organizací zcela zdarma, ale pohledávky musí splácet.

Zdeněk si ve druhém ročníku studia našel brigádu, ale kvůli pracovnímu vytížení se nestíhal do školy pečlivě připravovat. Kvůli zdravotní diagnóze má navíc specifické potřeby. „Musel jsem začít tuto situaci řešit. Podařilo se mi požádat o příspěvky. Hodně mi pomohli také lidé na fakultě a pracovníci centra ALMA,“ děkuje Zdeněk Kotlár.

Pomoc s doučováním

Přesto by moc rád našel někoho, kdo by ho doučoval a pomohl mu připravit se ke zkouškám a ke státnicím. „Mám před sebou rok navíc, během kterého musím dokončit pět předmětů v zimním a tři předměty v letním semestru. Začnu psát i bakalářku,“ vysvětluje Zdeněk. Velmi by stál o dvě hodiny doučování týdně v předmětech Mikroekonomie, Makroekonomie, Statistika, Matematika. Zároveň byl by vděčný za velmi individuální a trpělivý přístup.

Pokud chcete Zdeňkovi pomoci, dejte vědět na kontaktní e-mail: jan.mandys@upce.cz.

Nejen Zdeněk, ale i další studenti, kteří se během studia potýkají s osobními, studijními nebo zdravotními problémy, se mohou obrátit na univerzitní Centrum ALMA. To zajišťuje podporu vysokoškolákům a uchazečům se specifickými vzdělávacími potřebami. Na Univerzitě Pardubice funguje také Akademická poradna APUPA, která poskytuje odbornou pomoc všem studentům s potřebou individuálního poradenství, sociálního, ale třeba i psychoterapeutického. Kariérní centrum pomáhá vysokoškolákům na cestě ze studentského do profesního života.