Published: 15.03.2017
Ve čtvrtek 16. března pokračuje na Univerzitě Pardubice volný cyklus přednášek o matematice, fyzice a příbuzných oborech. Tentokrát akademická obec přivítá profesora Jiřího Drahoše na jedné z jeho posledních přednášek ve funkci předsedy Akademie věd ČR. Posluchače čeká přednáška z oblasti fyzikální chemie, na kterou se specializuje, i se zajímavostmi o Akademii věd.
Jako přednášející zavítá profesor Drahoš na Univerzitu Pardubice již poněkolikáté. Účastnil se například setkání americko-české vědecké společnosti The Comenius Academic Club. Tentokrát zavítá na půdu pardubické univerzity s přednáškou, jejíž název zní O fraktálech a chaosu v chemickém inženýrství a o výsledcích výzkumu ve veřejném zájmu v Akademii věd ČR.
„Přednáška posluchače jistě zaujme. V jejím úvodu profesor Drahoš vysvětlí smysl oboru chemického inženýrství, mimo jiné na příkladu základních postupů při pálení slivovice,“ popisuje zaměření přednášky jeden z organizátorů Mgr. Libor Koudela, Ph.D., z Ústavu matematiky a kvantitativních metod Fakulty ekonomicko-správní Univerzity Pardubice a dodává, že chemické inženýrství je obor, který se zabývá chemickými procesy s využitím poznatků z chemie, fyziky, materiálového inženýrství, biochemie a v neposlední řadě i aplikované matematiky a ekonomie.
„V další části přednášky se profesor Drahoš zaměří na využití teorie chaosu a fraktální geometrie při popisu chování vícefázových systémů, jako jsou například struktury řetízků bublinek CO₂ ve sklence šampaňského. S jednoduchými příklady fraktálů a podivných atraktorů se mohou setkat například také návštěvníci našich matematických stanovišť na Noci mladých vědců či Vědecko-technickém jarmarku,“ doplňuje doktor Koudela.
Poslední část přednášky rozvede příspěvek Akademie věd k řešení závažných problémů a výzev, kterým čelí naše společnost. Nebudou chybět ani zajímavosti o samotné Akademii věd ČR, zaměřené na aktuální témata spojená s českou vědou, a prostor pro dotazy v samém závěru přednášky.
Prof. Ing. Jiří Drahoš, DrSc., dr.h.c., je předsedou Akademie věd ČR od roku 2009. Jeho oborem je fyzikální chemie, kterou vystudoval na VŠCHT v Praze. Je spoluautorem 14 patentů, coby hostující profesor přednášel na univerzitě Sao Paulo v Brazílii nebo na německých univerzitách. V roce 2012 mu prezident republiky udělil coby významné osobnosti ...