Published: 16.11.2015

Univerzita Pardubice, její vedení v čele s rektorem, vyjadřuje hluboký zármutek nad tragickými událostmi a teroristickými útoky, které se udály v Paříži večer 13. listopadu 2015, vyjadřuje hlubokou soustrast trpícím rodinám a všem blízkým nevinných obětí zákeřného útoku.

Rektor při vzpomínce na 17. listopady, které si univerzita připomínala v podvečer 13. listopadu, jen několik hodin před pařížskými událostmi, řekl:

„Dnešní svět je v mnohém velmi složitý, čelíme novým obtížím a výzvám, a to i když žijeme v ekonomicky nejúspěšnějším období našich dějin.

Neměli bychom podléhat tlakům, nesmíme uvěřit těm, kteří nabízejí zdánlivě jednoduchá řešení. Musíme bojovat proti pesimismu, negativismu, nacionalismu a netoleranci. Musíme chránit tisícem let ověřené tradiční hodnoty naší společnosti. Nebezpečí dnešní doby je i v tom, že nezanedbatelná část společnosti snadno podléhá pocitu ohrožení a hledá někoho, kdo má ve všem jasno, kdo vyřeší jednoduchým způsobem všechny problémy.

Akademická obec má v širším slova smyslu zodpovědnost za to, aby nějaký novodobý totalitní systém neměl šanci zvítězit. Nezapomeňme, že si musíme svobodu a demokracii chránit a nenechat se o ní částečně či úplně připravit.“

Dnešní dny potřebu chránit demokracii a lidské hodnoty a svobody, které bylo těžké získat a ještě těžší si je udržet, a nenechat se vtáhnout do bezhlavého soupeření, boje a jednoduchých řešení, jen potvrzují.

Pardubice 16. listopadu 2015