dsc_9143_123735.jpg

Spectabiles, honorabiles, cives academici, promovendi carrisimi, vzácní a milí hosté,

Univerzita Pardubice si již tradičně slavnostním způsobem připomíná státní svátek České republiky, Den boje za svobodu a demokracii, v předvečer 17. listopadu. Je to den, kdy studenti vysokých škol několikrát významně ovlivnili dějiny našeho národa. Studentské vystoupení v roce 1939 skončilo bohužel velmi tragicky. Nacistický režim na ně odpověděl nesmírně krutým způsobem uplatněným jak přímo vůči studentům, tak i uzavřením vysokých škol. Ty byly po skončení války opět otevřeny, ale po dlouhá desetiletí se nemohly svobodně rozvíjet. Studentské protesty v roce 1989 vedly ve svém konečném důsledku k pádu komunistického režimu a osvobození vysokých škol z ideologické moci. Lze říci, že postupně docházelo k obnovení původní ideje univerzity. Karl Jaspers říká: „Zásadním a nepominutelným principem univerzity je sepětí bádání a výuky“. Není tomu tak proto, že by sloučení obou typů činností vedlo k ekonomickým či jiným výhodám materiálního charakteru, ale právě proto že pouze nejlepší vědec je zároveň opravdu dobrým a věrohodným učitelem. Je to on, kdo probouzí ve studentovi touhu po poznání a dovádí ho ke zdroji a původnímu charakteru vědy. Individuální výuka se neobrací k nejzdatnějším, ani k průměru, ale k těm, kteří jsou schopni se vzepnout k myšlenkám a umí uchopit vlastní iniciativu, avšak bez učitele se neobejdou. To je pro univerzitu podstatné a dnešní akademický obřad to naplňuje. Na dnešním slavnostním setkání akademické obce Univerzity Pardubice Vám budou představeni noví univerzitní profesoři. Předám jmenovací dekrety novým docentům, udělím významná ocenění Univerzity Pardubice a předám ceny rektora za významné počiny na poli vědy, výzkumu a inovací, ale také za popularizaci. Nejdříve však proběhne promoce absolventů doktorských studijních programů.

Doktorandi carrisimi,

úspěšně jste dokončili doktorský studijní program, tedy nejvyšší formu vysokoškolského studia, která se soustřeďuje zejména na samostatnou vědeckou a tvůrčí činnost. Řešili jste složité problémy, dokázali jste obhájit výsledky své práce a řada z vás je i publikovala ve významných vědeckých časopisech s celosvětovou působností. Nezapomeňte prosím poděkovat svým školitelům. Výsledky vaší práce jsou ovlivněny nejenom vašimi schopnostmi, nápaditostí, pracovitostí a pílí, ale také zkušenostmi a znalostmi školitele a celého vědeckého pracoviště, jehož jste se stali součástí. Platí tam přesně to, o čem jsem před malou chvílí hovořil. Vážení absolventi doktorských studijních programů Univerzity Pardubice, blahopřeji Vám k získání vědecké hodnosti „doktor“. Věřím, že svoji alma mater a fakultu, kde jste tuto hodnost získali, uchováte v úctě – jak se koneckonců svým slibem za chvilku zavážete. Ale nejen to: věřím, že studiem získané dovednosti a znalosti zhodnotíte, ať již přímo na naší univerzitě, kde mnozí z vás ve své pedagogické a vědecké práci pokračují, nebo v nejrůznějších profesích kdekoliv jinde. Poděkování jistě zaslouží také vaši blízcí, za jejich všestrannou podporu, bez které by váš dnešní úspěch byl podstatně obtížnější.

Přeji vám úspěch v životě pracovním i osobním, doctorandi carissimi.

Cives academici,

je mi ctí, že Vám mohu dnes také představit nové docentky a docenty Univerzity Pardubice. Za uplynulý rok jsem jich jmenoval 8 a 4 další byli jmenováni na jiné veřejné vysoké škole. Vědecko-pedagogická hodnost „docent“ je rektorem udělována akademickým pracovníkům, kteří úspěšně prošli habilitačním řízením. Jmenovaní docenti prokázali své kvality v oblasti pedagogické i tvůrčí. Oboje je nesmírně důležité a na univerzitních pracovištích se musí pěstovat ve vzájemné a nerozdělitelné jednotě. Nepochybuji o tom, že naše nové docentky a docenti budou ve své kvalitní vzdělávací a vědecké práci pokračovat a těším se na jejich další úspěchy. Paní docentky, páni docenti, ještě jednou gratuluji a přeji vám nápaditost, nadhled a mnoho tvůrčích sil na vašich pracovištích.

Nejvyšším oceněním pedagogické a vědecké práce akademického pracovníka je udělení hodnosti univerzitního profesora. Průběh jmenovacího řízení je velmi náročný. Uchazeč musí přesvědčit komisi složenou z významných odborníků pocházejících s různých renomovaných pracovišť, dále vědeckou radu příslušné fakulty a nakonec vědeckou radu celé univerzity. Všechna tato grémia se usnášejí o svých závěrech na základě tajného hlasování. Univerzitní profesor je vědeckou komunitou i širokou veřejností vnímán jako odborník mezinárodního významu s velkou morální autoritou. Prezident republiky jmenoval na návrh Vědecké rady Univerzity Pardubice v minulém roce 4 nové profesory. Páni profesoři, gratuluji a přeji vám do vaší další zodpovědné práce mnoho pedagogických, vědeckých a dalších úspěchů.

Dámy a pánové, milé kolegyně, milí kolegové,

u příležitosti dnešního významného dne a v předvečer státního svátku jsem se rozhodl udělit též pět cen rektora za mimořádné tvůrčí výsledky a jednu studentskou cenu rektora za popularizaci vědy.

Ještě jednou blahopřeji novým profesorům, docentům, doktorům i těm, které dnes ocením cenou rektora.

Přeji Univerzitě Pardubice další úspěchy při naplňování vize významného a mezinárodně uznávaného centra vzdělanosti a vědy.

Vám všem přeji pevné zdraví a těším se na další spolupráci a setkávání s vámi.

Quod bonum, felix, faustum fortunatumque eveniat