Published: 15.11.2014

Spectabiles, honorabiles, cives academici carrisimi, vzácní a milí hosté,

slavnostní akademický obřad pořádaný při příležitosti státního svátku České republiky, Dne boje za svobodu a demokracii, se stal tradiční součástí života akademické obce Univerzity Pardubice. V letošním roce je to již 25 let od událostí na Národní třídě, kdy studenti nastartovali proces neodvratného konce komunistické totality. Je to zároveň 75 let od chvíle, kdy se studenti postavili totalitní zvůli německého fašistického režimu. Studentské vystoupení v roce 1939 skončilo bohužel tragicky, zavřením českých vysokých škol, vraždami a deportacemi do koncentračních táborů. Studentské akce v roce 1989 vedly ve svém konečném důsledku k návratu demokracie a svobody. Můžeme být hrdi na to, že se studenti a někteří zaměstnanci Vysoké školy chemicko-technologické v Pardubicích, předchůdkyně Univerzity Pardubice, velmi intenzivně zapojili do tehdejších událostí. Odvážně a obětavě organizovali desítky akcí v Pardubicích a dalších okolních městech, vyjížděli do továren, na střední školy, vydávali celou řadu tiskových materiálů, byli ve spojení s ostatními vysokými školami. Všechny jejich aktivity byly spojeny s mnoha fatálními riziky. S odstupem času vše vypadá mnohem jednodušeji, než tomu na přelomu let 1989 a 1990 skutečně bylo.

Připadá mi, že si dnes někteří lidé získané svobody a demokracie neváží. Bohužel k tomu přispívá i  chování části naší politické reprezentace, a to i na nejvyšších místech. Stále platí, že si svobodu a demokracii musíme chránit, abychom o ni opět nepřišli.

Lze jen obtížně popsat, jak se za uplynulých 25 let změnila naše alma mater. Univerzita Pardubice se stala moderní vysokou školou, která prožívá materiálně nejúspěšnější období svých dějin. Počet studentů se zdesateronásobil, počet fakult stoupl z jedné na sedm. Jsme univerzitou s možná nejširším odborným zaměřením. Počet vědeckých a tvůrčích výstupu několikrát vzrostl. Někteří naši akademičtí pracovníci dosáhli světového věhlasu. Zejména v posledních deseti letech jsme zásadním způsobem změnili zázemí univerzity, většina našich budov je buď nově postavená, nebo zrekonstruovaná, máme desítky nových špičkových vědeckých přístrojů. V současné době probíhají další investiční akce, které naše zázemí ještě zlepší.