Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

dsc_5637_1600_marek_127750.jpg

Published: 20.02.2019

Pravidelně plave, sama se učí německy a jako dobrovolník tráví dvě hodiny v týdnu s dětmi, jejichž životní situace není zrovna růžová. Studentka Kristýna Škopová z Berouna se nechává motivovat ke všem těmto aktivitám díky programu DofE, který se zrodil ve Velké Británii. Když ho dodrží, získá po půlroce ocenění, které ji může otevřít cestu k dalším cílům. Obdrží totiž Mezinárodní cenu vévody z Edinburghu.

„Ocitla jsem se v cizím městě, kde nikoho neznám. Nechtěla jsem se po škole nudit. Myslím, že sama bych se do žádných aktivit nedokopala. Ale když už jsem se jednou rozhodla na sobě pracovat, je tohle dobrá příležitost. Cíle si sama stanovím a sama také plním,“ říká dvacetiletá Kristýna, proč se do motivačního programu DofE přihlásila.

Na Fakultě filozofické Univerzity Pardubice studuje v prvním ročníku historii a slavistická studia. Jako jazyk si vybrala slovinštinu. Jednou bude možná překládat z této jihoslovanské řeči, ale dnes nechce po vyučování zahálet a nic nedělat. Když se náhodou na jedné z přednášek k dějinám umění dozvěděla o programu DofE, měla jasno. Už během prezentace Ondry, který je vedoucím programu, věděla, že tohle je přesně to, co ji nakopne.

Přitom je to vcelku jednoduché. Stačí se věnovat třem aktivitám, ve kterých se bude zdokonalovat a rozvíjet svůj talent. Každý splněný „úkol“ pak poctivě zapisuje do aplikace DofE. Záleží na každém studentovi, jaký zájem si vybere. Důležité je naplnit tři oblasti aktivit – zdokonalit se v dovednostech, sportovat a pracovat jako dobrovolník.

Kristýna působí v nízkoprahovém centru Free Klub v Pardubicích, kde se setkává s dětmi a teenagery, kteří se ocitli ve složitých životních situacích. Hraje si s nimi, pomáhá jim se školou a řeší s nimi také různé úkoly.  „Hodinu týdně také plavu, chci se alespoň trochu hýbat. Hodinu v týdnu se učím německy, protože jazyk by se mi jednou při psaní odborných prací mohl hodit. A pak – mě vždycky zajímalo, jaké to je pracovat s dětmi ze sociálně slabších rodin,“ vysvětluje studentka a dodává: „Mým cílem je uplavat určitý počet bazénů a dále tuto metu překonávat. Program neznamená, že se jen něčemu věnujete, ale dáváte si i vyšší cíle.“

Po páté hodině strávené ve vodě se překonala a uplavala o šest bazénů více. Podvádět ji zatím nenapadlo, možná právě proto, že až bude v ruce držet certifikát, může se o svém osobním rozvoji a motivaci pochlubit budoucímu zaměstnavateli v životopise. Přestože už se pomalu blíží do finále a své mety téměř splnila, nehodlá s tím vším ze dne na den seknout. Je rozhodnutá dále pokračovat. Určitě by se chtěla dál věnovat dobrovolnictví a zapojit se do pomoci starým lidem nebo dělat lepší život zvířatům.

 „Zní to asi divně, že bych měla dostat cenu příslušníka královské rodiny jen za to, že jsem vydržela plavat nebo se učit německy. Mně to zase tak divné nepřijde. Je to vcelku dobrý nápad, jak motivovat studenty, aby na sobě pracovali. Program vás donutí nic neodkládat,“ říká vysokoškolačka. K získání bronzového stupně v programu jí stačí splnit už pár hodin. „A vlastně jsem ještě na něco zapomněla. Na závěr musím vyjet na dvoudenní dobrodružnou expedici,“ dodává Kristýna.

Více o programu čtěte na stránkách www.dofe.cz.

Přečtěte si, jak univerzita pomáhá