Published: 30.04.2018
Je svět osob s mentálním postižením skutečně černobílý? Nikoliv, máme se od nich hodně co učit. Na to se snaží upozornit celorepublikový projekt - putovní výstava fotografií, která bude k vidění od 2. do 11. května ve vestibulu Auly Arnošta z Pardubic Univerzity Pardubice.
Vystavované fotografie jsou z dílny jednotlivých organizací, které se do projektu „Pomáháme fotografiemi“ zapojily, a zachycují zážitky ze života osob s mentálním postižením během aktivit v partnerských organizacích.
„Nechceme o fotografie ochudit veřejnost, protože mnohdy ani netuší, jak barevný svět to dokáže být a že je možné osobám s mentálním postižením i nepatrnou podporou pomoci ten jejich pohled na svět šířit dál. Máme se mnohdy od těchto osob co učit, a to je, dle našeho názoru, podstata jejich integrace mezi nás,“ představuje projekt Ing. Marta Kopecká, předsedkyně spolku Fotografiemi pro radost, z.s., který výstavu pořádá.
Vernisáž výstavy se uskuteční ve středu 2. května v 16 hodin a potrvá ve vestibulu univerzitní auly v univerzitním kampusu Univerzity Pardubice ve Studentské ulici 519 do pátku 11. května.
„Jsme rádi, že jsme mohli tuto výstavu instalovat právě na Univerzitě Pardubice a přiblížit tak studentům, zaměstnancům i veřejnosti život osob s mentálním postižením,“ říká PaedDr. Zdenka Šándorová Ph.D., koordinátorka výstavy z univerzitního centra ALMA. „I na univerzitě máme několik hendikepovaných studentů a věnujeme se jim v našem specializovaném centru ALMA.“
Výstava putuje už od podzimu 2017 po různých regionech České republiky a zastaví se v celkem 12 městech. Svou pouť ukončí v červnu 2018.
Vstup na výstavu je zdarma a je přístupná všem zájemcům ve všední dny i o víkendu.
Projekt inicioval spolek FOTOGRAFIEMI PRO RADOST, z.s., jehož posláním je prostřednictvím kulturních, společenských a sportovních akcí propojit zážitky osob s mentálním postižením s okolním světem. Posláním není vzbuzovat ve veřejnosti soucit s mentálně postiženými, ale otevřít veřejnosti barevný svět těchto osob a umožnit všem přispět k rozšiřování tohoto světa dále.
Výstava je na půdě Univerzity Pardubice realizována ve spolupráci s Katedrou věd o výchově Fakulty filozofické UPa a Centrem ALMA. Záštitu převzal prof. PhDr. Karel Rýdl, CSc, děkan Fakulty filozofické UPa.
Centrum ALMA je specializované pracoviště Univerzity Pardubice, které zajišťuje nebo zprostředkovává ve spolupráci s fakultami podporu pro studenty se speciálními potřebami nebo hendikepem. Vytváří standardní podmínky pro vyrovnání studijních příležitostí pro stávající studenty se vzdělávacími potřebami, ale i pro uchazeče o studium.