pra_7067_143559.jpg

Published: 07.02.2020

Rekordní počet 70 týmů středoškoláků se v pátek utkal na Univerzitě Pardubice v soutěži Chemiklání. Během jediného dne změřilo na Fakultě chemicko-technologické síly v řešení sady chemických úloh více než 300 žáků z České republiky a ze Slovenska.

Chemiklání pořádali už popáté vysokoškolští studenti, kteří jsou také autory speciální sady chemických úloh pro soutěžící středoškolské týmy. Šanci zvítězit měli jen ti, kteří jich správně vyřešili ve stanoveném čase co nejvíc.

„Jsem rád, že se soutěž ujala a zájem o ni každým rokem roste. Myslím si, že je důležité podporovat v žácích nadšení pro chemii, která je všude kolem nás a je podstatou mnoha jevů. Proto jsem se rozhodl opět nabídnout žákům z nejlepších týmů příslib mimořádného stipendia v prvním roce studia, pokud se v budoucnu stanou našimi studenty,“ řekl děkan Fakulty chemicko-technologické prof. Ing. Petr Kalenda, CSc.

S nápadem zorganizovat soutěž přišli před pěti lety vysokoškoláci, kteří sami vymysleli pravidla a sestavili soutěžní úlohy. Jejich zadání pokrývá veškeré oblasti chemie od nejjednodušších až po ty obtížné.

Letos žáci soutěžili ve dvou kategoriích. Vítězem v kategorii pro mladší, tedy 1. a 2. ročníky středních škol zvítězili Mladí Křeni, z Gymnázia Brno, Křenová, kteří soutěžili v zastoupení Šárka Geierová, Petra Kopecká, Jakub Sochor, Markéta Protivánková a Natálie Kumanová.

Nejvyšší kategorii pak pro všechny ročníky středních škol ovládla Vítězná čtyřka z Gymnázia Na Vítězné pláni z Praha 4 v sestavě Michal Straka, Pavel Říkovský, Marek Pavlica a Alina Mojšová.

Soutěž pořádá studentský spolek Alumni scientiae bohemicae a Fakulta chemicko-technologická.