Published: 29.08.2013

Rektor Univerzity Pardubice prof. Ing. Miroslav Ludwig, CSc. předal ve středu 28. srpna (dopoledne v 10 hodin) jmenovací dekret děkanovi Fakulty restaurování Ing. Karolu Bayerovi na následující čtyřleté funkční období, s účinností od 1. září 2013.

Akademický senát Fakulty restaurování Univerzity Pardubice zvolil kandidáta na funkci děkana Fakulty restaurování, sídlící v Litomyšli, na svém 8. řádném zasedání dne 26. června letošního roku.

Devítičlenný akademický senát, složený ze zvolených zástupců akademické obce fakulty z řad akademických pracovníků i studentů, potvrdil navrhovaného kandidáta v tajné volbě a doporučil jej rektorovi univerzity ke jmenování do funkce děkana i pro druhé čtyřleté funkční období (2013 - 2017).

Ing. Karol Bayer působil od poloviny devadesátých let na Institutu restaurování a konzervačních technik o.p.s. Litomyšl. Na Fakultě restaurování zastával od počátku roku 2009 funkci proděkana pro vnější vztahy a výzkum a zároveň od doby vzniku samostatné Fakulty restaurování Univerzity Pardubice v roce 2005 vedl katedru chemické technologie, až do doby nástupu do funkce děkana fakulty (září 2009 - 2013).

Je druhým děkanem v čele - na počet studentů nejmenší - fakulty Univerzity Pardubice.

__________________________________________________________________________________

Fakulta restaurování vznikla jako samostatná fakulta Univerzity Pardubice, veřejné vysoké školy, v roce 2005.

Fakulta je na počet studentů nejmenší ze 7 fakult Univerzity Pardubice.

Vzhledem k tomu, že zajišťuje výchovu umělecky zaměřených a velice specializovaných restaurátorských oborů, studuje na fakultě jen necelá stovka studentů.

Svými vzdělávacími, vědeckými a uměleckými aktivitami v oblasti konzervace a restaurování památek a zapojením do projektů zaměřených na záchranu kulturního fondu České republiky, i mezinárodních, navázala nově vzniklá fakulta v roce 2005 na desetiletou tradici restaurátorské výuky na Institutu restaurování a konzervačních technik o.p.s. Litomyšl.

Fakulta restaurování v Litomyšli je dnes jedním z mála univerzitních pracovišť, které zabezpečuje výchovu vysokoškolsky vzdělaných restaurátorů. Pod Fakultou restaurování vzniklo v roce 2011 též Centrum pro restaurování a památkovou péči, které si klade za cíl poskytovat celoživotní odborné vzdělávání a další obecně prospěšné služby v oblasti péče o kulturní dědictví.

Fakulta nabízí bakalářské a navazující magisterské studium programu Výtvarná umění, pěstovaného v bakalářském stupni ve čtyřech oborech, v magisterském stupni ve dvou oborech.

Fakulta připravuje odborníky v oblasti restaurování a konzervace památek a uměleckých děl na různých podložkách - kameni, nástěnných malbách, na papíru a dalších souvisejících materiálů, kteří jsou vzdělaní v oblasti umělecké, výtvarného a užitého umění, historie umění a zároveň i řemeslně zdatní s dostatečnými znalostmi i v přírodních vědách, chemických technologiích a příbuzných oborech. Studenti se učí využívat také soudobé poznatky a moderní metody v konzervačních technikách. Důraz je rovněž kladen na etické a estetické aspekty restaurování, památkové péče a znalosti legislativy.

Absolventi jsou tak odborně připraveni na náročnou dráhu samostatného restaurátora a konzervátora uměleckých a...