Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

default alt upce

Published: 21.03.2014

Ve čtvrtek 20. března se na Univerzitě Pardubice uskutečnily dvě přednášky odborníků z oblasti analýzy rizik a výbušin. Přednášky organizoval Ústav energetických materiálů Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

Na čtvrtek 20. března připravil Ústav energetických materiálů Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice pro zájemce o témata z oblasti analýzy rizik a výbušnin dvě unikátní přednášky, které zájemcům umožnili proniknout hlouběji do odborných zákoutí vědy. Přednášky vedli prof. Michel H. Lefebvre a prof. Ludvík Hub.

Dusičnan amonný: Hranice mezi využitím a zneužitím je tenká
První přednášku na téma Dusičnan amonný: využití a zneužití“ přednesl Prof. Michel H. Lefebvre z Polytechnické fakulty Royal Military Academy v Bruselu. Jeho přednáška se věnovala výbušným vlastnostem dusičnanu amonného, který se vyskytuje na světovém trhu jako hnojivo, ale dá se použít i jako jedna z hlavních komponent výbušin.

„I když je dusičnan amonný schopný za určitých podmínek detonovat, je v souladu s mezinárodními předpisy klasifikován jako oxidační činidlo, nikoliv jako výbušina. Protože však má prokazatelné výbušinářské vlastnosti, může být považován i za výbušinu,“ vysvětluje prof. Ing. Svatopluk Zeman, DrSc., vedoucí Ústavu energetických materiálů, a doplnil: „Přednáška se zaměřila na dvě konkrétní témata. A to na normální použití v komerčních výbušinách - základní výbušinářské pojmy a výbušinářské chování dusičnanu amonného, zvláštní péče se skladováním, zapojení do výroby, dopravy atd., a na nelegální použití. V druhém případě byla samozřejmě zmíněna tenká hranice mezi hnojivem a případným zneužitím pro výrobu výbušin.“

Matematické modelování může zvýšit účinnost protiopatření pro případ havárie
Další přednáška nesla název „Zvýšení termické bezpečnosti chemických procesů pomocí simulační techniky“ a přednesl ji prof. Dr. Ing. Ludvík Hub z firmy Safety Consulting Institute v Staad (Švýcarsko).

„Pro posuzování rizika termických explozí byla vyvinuta řada přístrojů a metod. Při jejich použití je však třeba zvážit i jejich přesnost a spolehlivost, obzvláště v situacích, kdy získané výsledky nelze přímým způsobem ověřit. Matematické modelování procesu a simulace časového průběhu umožňuje spolehlivost rizikové analýzy a navržených protiopa...