Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

restauratori-univerzity-pardubice-vzdelavaji-uredniky-peci-o-kulturni-dedictviarchiv-fakulty.jpg

Experti Fakulty restaurování Univerzity Pardubice zítra zahajují kurzy pro krajské a státní úředníky, které budou zaměřené na péči o hmotné kulturní dědictví. Účastníci získají znalosti v oblastech archeologie, historického, stavebního či materiálového průzkumu. Kurzy akreditované Ministerstvem vnitra ČR jsou výsledkem úzké spolupráce s Pardubickým krajem.

„Jsme velmi rádi, že Pardubický kraj považuje průběžné vzdělávání zaměstnanců za důležité a že se nám ve spolupráci s panem hejtmanem podařilo sestavit hned několik tematických vzdělávacích bloků,“ řekl děkan Fakulty restaurování Univerzity Pardubice Mgr. BcA. Radomír Slovik. 

Kurzy nabízí cíleně informace, které jsou pro výkon profese zaměstnanců z oboru památkové péče nezbytné a připraví je na problémy, se kterými se mohou v rámci svých praxí setkat. Odborníci z Fakulty restaurování jim v rámci kurzů nabídnou také možnost zorientovat se v oblasti základních principů restaurování papíru, kamene či dřeva, nástěnných maleb či sgrafita. Pozornost budou věnovat také problematice historických hřbitovů a sepulkrálních památek či uměleckých děl poválečného období. Účastníci kurzů se s probíranými tématy seznámí po teoretické, ale i praktické stránce a zároveň získají prostor pro diskusi s odborníky a fakultními experty. „Rádi bychom pomohli s prohloubením znalostí úředníků a díky diskusím s vedoucím odboru kultury, sportu a cestovního ruchu se nám podařilo kurzy sestavit na míru současným potřebám,“ doplnil děkan. 

Fakulta připravila několik vzdělávacích bloků, které jsou dvoudenní, čtyřdenní či šestidenní ale nenavazují na sebe. Zájemci se proto během dvou let mohou zúčastnit jakéhokoli bloku. Pokud se rozhodnou zúčastnit všech, získají díky jejich celkovému sestavení o problematice komplexní přehled. Na kurzy se v současné době hlásí úředníci z Pardubického kraje, a také z města Ústí nad Orlicí, České Třebové či Chrudimi.  

Fakulta restaurování rozvíjí nabídku celoživotního vzdělávání i díky projektu „Mezinárodní spolupráce pro odbornou přípravu v oblasti ochrany kulturního dědictví II.“, který je financován v rámci programu Evropské unie „ERASMUS+“. Cílem projektu je zejména vytvoření panelu odborných lektorů v oblasti památkové péče pro všechny tři zapojené země (Česko, Slovensko a Rakousko) a pilotní spuštění vzdělávacího modulového systému určeného pro zaměstnance památkových institucí a památkové péče, vlastníky památkových objektů, inženýry a architekty či řemeslníky.

Více informací o kurzech a termínech naleznete zde - Celoživotní vzdělávání | Univerzita Pardubice (upce.cz)  

Pardubice 18. října 2023                                      

Mgr. Martina Macková, 

vedoucí Oddělení propagace a vnějších vztahů Univerzity Pardubice