Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

default alt upce

Od pondělí 24. dubna se v Litomyšli na Fakultě restaurování koná dvoudenní mezinárodní kolokvium ENCoRE „The Ulrich Schiessl PhD Colloquium“. Sjede se na něm řada odborníků z nejvýznamnějších evropských institucí zbývajících se vzděláváním budoucích restaurátorů. Studenti doktorského studia v oboru restaurování/konzervování hmotného kulturního dědictví tu představí aktuální výsledky svých dizertačních prací. Řeč bude také o možnostech vzájemné spolupráce či zaměření doktorských studijních programů.

„Evropská síť pro vzdělávání v oblasti konzervace a restaurování, tedy zkráceně ENCoRE (European Network for Conservation/Restoration Education), byla jako asociace založena již před dvaceti lety, v roce 1997. Sdružuje prestižní vzdělávací instituce se zaměřením na restaurování. Dnes čítá na 40 členů a Fakulta restaurování Univerzity Pardubice je jejím členem od roku svého založení tj. od roku 2005. Spolupráce v rámci mezinárodní sítě se zaměřuje především na diskusi, aktualizaci a do jisté míry i základní vymezení obsahu i rozsahu vzdělávání na bakalářské, magisterské i doktorské úrovni vysokoškolského studia,“ říká k významu a dlouholeté práci asociace děkan Fakulty restaurování Univerzity Pardubice Ing. Karol Bayer a dále doplňuje: „Současně ENCoRE pořádá v pravidelných intervalech odborné konference s tematikou restaurování uměleckých děl. Zástupci naší fakulty se dřívějších setkání vždy účastnili. Letos zorganizování tzv. doktorského kolokvia připadlo na nás v Litomyšli.“

Ve dnech 24. a 25. dubna se tak na Fakultě restaurování v Litomyšli potká na 40 odborníků z univerzit a vzdělávacích institucí zaměřených na restaurování a konzervování uměleckých děl z celé Evropy. Se svými příspěvky vystoupí například kolegové z Univerzity pro užité umění ve Vídni, Polytechnické univerzity ve Valencii, Akademie výtvarných umění v Drážďanech, Akademie výtvarných umění ve Varšavě, Akademie výtvarných umění v Praze, Univerzity v Liege nebo Akademie výtvarných umění a designu v Bratislavě. Představí probíhající nebo nedávno ukončené doktorské práce a diskutovat budou především jejich problematiku, uplatnění i další vývoj.

Dvoudenní kolokvium je určeno především studentům doktorských studií a pedagogům zapojeným do doktorského studia. Má totiž vytvořit platformu vedoucí k intenzivní diskusi v rámci oboru, ale také o možnostech studia, vzájemné spolupráci i výměny studentů mezi institucemi nabízejícími doktorské studium.

„Za naši Fakultu restaurování vystoupí MgA. Jan Vojtěchovský, který právě dokončil svou doktorskou práci s tématem »Povrchová konsolidace nástěnných maleb pomocí vápenno-alkoholových suspenzí a jejich směsí s estery kyseliny křemičité« a čeká na její obhajobu. V rámci doprovodného programu pak účastníci kolokvia také zavítají k nám na fakultu a prohlédnou si jednotlivé ateliéry a nově zrekonstruované prostory fakulty,“ dodává k vystoupení a zapojení Fakulty restaurování děkan Bayer.

V mezinárodním měřítku spolupracuje Fakulta restaurování s několika zahraničními institucemi, ať už účastí na konferencích či participací na nejrůznějších restaurátorských a výzkumných projektech. I díky tomu si Fakulta restaurování Univerzity Pardubice vybudovala postavení kvalitní vzdělávací a výzkumné instituce na národní i mezinárodní úrovni.

V nedávné době se například restaurátoři z Litomyšle podíleli na restaurování náhrobku Adele Lederer, který se nachází na Novém židovském hřbitově v Praze v Olšanech. Na restaurátorských pracích přitom spolupracovali s Univerzitou v Oslu v rámci Norských fondů.

Více o restaurování vzácného náhrobku se dočtete v článku v univerzitním e-Zpravodaji: http://zpravodaj.upce.cz/veda/2017/restaurovani-zidovsky-nahrobek/

Nyní pomáhají litomyšlští restaurátoři také zachránit a zpřístupnit písemné kulturní dědictví i v klášterech Broumov a Rajhrad. Aktuálně zde v rámci projektu Brána moudrosti otevřená provádějí detailní průzkum knižních vazeb a posuzují, zda potřebují restaurátorský a konzervátorský zásah. Projekt, ve kterém spolupracují s Univerzitou Hradec Králové a dalšími institucemi, je podpořen z programu NAKI Ministerstva kultury České republiky (Program na podporu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity). V několika dalších projektech podpořených ve stejném programu se Fakulta restaurování ve spolupráci s dalšími partnery (např. VŠCHT Praha, AV ČR atd.) zabývá problematikou restaurování a konzervace mozaik české mozaikářské školy z 20. století, dále uměleckých děl ve veřejném prostoru z druhé poloviny 20. století a také restaurováním a péčí o sochařské památky ze sádry.

Bližší informace k mezinárodnímu kolokviu ENCoRE a aktuálním činnostem Fakulty restaurování:
Ing. Karol Bayer
děkan Fakulty restaurování UPa
telefon 466 036 591
e-mail karol.bayer@upce.cz

Ing. Valerie Wágnerová
mluvčí Univerzity Pardubice
telefon 466 036 555, mobil 602 487 730
e-mail promotion@upce.cz