Published: 21.06.2016
Ve dnech 24. až 26. června se uskuteční čtvrtá výroční konference česko-americké vědecké společnosti The Comenius Academic Club. Po loňských Spojených státech amerických hostí toto setkání významných vědců a odborníků Univerzita Pardubice. Své hosty přitom zve do reprezentativních prostor slavného Dačického domu v Kutné Hoře, který byl nedávno znovu otevřen.
„Každoroční setkání česko-americké společnosti The Academic Comenius Club, jejíž aktivity se zaměřují zejména do oblasti přírodních věd a humanitních disciplín, se konají tradičně v červnu. Letos se jedná již o čtvrté setkání, na němž bude mít možnost společně diskutovat na padesát odborníků a vědců z několika akademických institucí z tuzemska i ze zahraničí,“ říká k mezinárodnímu setkání The Comenius Academic Club prof. PhDr. Petr Vorel, CSc., prorektor pro rozvoj Univerzity Pardubice, který stál – tehdy ještě jako děkan Fakulty filozofické Univerzity Pardubice – u zrodu této česko-americké vědecké společnosti před čtyřmi lety.
Třídenní konference je rozdělena na dílčí tematické sekce. První den se ponese v duchu energetické politiky v Česku a jejího dopadu na společnost. Druhý den charakterizují diskuse nad vzdělávacím systémem, rozmanitostí škol i inkluzí a v neděli dojde na lékařskou tematiku. Během třídenního setkání se u řečnického pultu vystřídá na 23 vědeckých osobností z České republiky i Spojených států amerických.
„Konferenci v pátek svou úvodní přednáškou otevře Igor Lukeš z Bostonské univerzity a po něm vystoupí i místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek,“ odhaluje významné hosty z české strany profesor Vorel. „Dále vystoupí na konferenci také například předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová“.
I akademici z pořádající Univerzity Pardubice pronesou na konferenci své příspěvky. Sobotní dopolední program bude moderovat děkan Fakulty filozofické Univerzity Pardubice prof. PhDr. Karel Rýdl, CSc., který vystoupí i se svým příspěvkem o státních, veřejných a soukromých vysokých školách v České republice. Mezi řečníky bude i významná historička prof. PhDr. Milena Lenderová, CSc., která nedávno obdržela Cenu Magnesia Litera za svou knihu Vše pro dítě. Válečné dětství 1914–1918.
Konference se zúčastní také prof. Ing. Jiří Málek, DrSc., z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice, který zhodnotí přínos nového systému hodnocení vědeck...