4d7c2a0b753a08cbee434262b9bc27110100811.jpeg

Published: 07.08.2024

Sgrafita na domech ve Slavonicích se dají číst jako komiks. Vypráví třeba příběh Ikarova pádu

Pokud byste si chtěli detailně prohlédnout všechny motivy na fasádách slavonických domů, trvalo by to hodně dlouho. Stavby lákají k zastavení a hledání starých příběhů ve sgrafitech. Původní majitelé nechali na své domy zvěčnit příběhy Ikarova pádu, silného Samsona nebo známé biblické výjevy.

„Mezi okny vidíme, jak tam stojí vousatý muž, který má v ruce dýku. Za tu dýku ho chytá anděl. Před ním klečí menší figura a ještě tam u nich hoří nějaký oheň. Na základě toho si můžeme odvodit, že jde o scénu obětování Izáka,“ ukazuje historička Zdeňka Míchalová z Fakulty restaurování Univerzity Pardubice.

Dům v horní části Horního náměstí ve Slavonicích pochází z roku 1579. Kromě scény s Izákem můžou lidé na jeho fasádě obdivovat celkem 23 výjevů z Bible. „Dům vznikl jako obecní pivovar, jeho výnosy měly jít na opravu města, takže se měšťané velmi zasadili o to, aby pivovar prosperoval a také nějak vypadal,“ vysvětluje historička.

Prohlédnout si slavonická sgrafita přijel pan Jan z Ústí nad Labem s manželkou. Město jim učarovalo, ocenili by ale informační cedulky u jednotlivých domů. „Bylo by dobré, kdyby tam byla uvedená historie toho domu a popisek. Hledat to někde v papírech je zbytečně složité, cedule bych si přečetl,“ říká Jan.

Městský pivovar můžou letos turisté obdivovat v plné kráse. Ještě v loni tady stálo lešení. „Dům restaurovali studenti z Fakulty restaurování Univerzity Pardubice. Teď o tom píší diplomové práce,“ připomíná Zdeňka Míchalová.

Fresky jsou letos jako nové. Figurální motivy doplňují nápisy. „Někdy se ta sgrafitová výzdoba přirovnává ke komiksům a tady to má opravdu takovou formu, kdy nás texty informují o tom, kterou knihu a kterou kapitolu Bible ilustrují,“ potvrzuje historička.

Podobných domů, jako je městský pivovar stojí ve Slavonicích víc. „Je jich tady celá řada. V tomto jsou Slavonice hodně výjimečné nejen v rámci České republiky,“ uvádí Zdeňka Míchalová.

A počet se podle ní může ještě zvýšit. „Není to tak dávno, co se tu několik fasád objevilo. Pamatuji si i ze svého dětství, že se občas něco objevilo a chodili jsme se na to dívat. Poslední objev velkého figurálního sgrafita byl asi před pěti lety, takže je možné, že na domech, které mají teď klasicistní fasády, se ještě něco skrývá,“ doplňuje.

Na fasádách domů okolo Horního náměstí ve Slavonicích jsou zachyceny například příběhy Samsona nebo Ikarova pádu, k vidění je i portrét Rudolfa II. a Martina Luthera.

Článek je převzatý se svolením autora.
Zdroj: https://budejovice.rozhlas.cz/sgrafita-na-domech-ve-slavonicich-se-daji-cist-jako-komiks-vypravi-treba-pribeh-9280721
Autor/Foto:  Eva Musterová Marvanová, Český rozhlas