Slavnostní inaugurací se funkce rektora ujal prof. Libor Čapek
Akademickým obřadem, inaugurací, se dnes oficiálně ujal funkce nový rektor Univerzity Pardubice Libor Čapek. Profesora fyzikální chemie zvolil rektorem Akademický senát univerzity loni v říjnu, v lednu jej do funkce na funkční období 2022 – 2026 jmenoval prezident republiky.
„Je mi ctí zde dnes stát a reprezentovat Univerzitu Pardubice. Byl bych velmi rád, aby i dnešní studenti a budoucí absolventi vnímali Univerzitu Pardubice jako instituci, která je připraví na jejich následnou profesní kariéru a budou šířit naše dobré jméno nejen v České republice, ale i v zahraničí,“ uvedl během inauguračního projevu rektor Libor Čapek.
Během slavnostního aktu složil nový rektor inaugurační slib a převzal od svého předchůdce prof. Jiřího Málka univerzitní insignie - rektorský řetěz. Ceremonie se v Aule Arnošta z Pardubic zúčastnili kromě členů akademické obce Univerzity Pardubice rektoři českých vysokých škol, zástupci ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, členové Parlamentu ČR, zástupci státní správy a samospráv, institucí a partnerů univerzity.
Nový rektor v projevu reagoval také na současnou situaci na Ukrajině. „Je nezbytné vyzdvihnout hodnoty svobody a demokracie a vzpomenout na ty, kteří se v minulosti zasadili o to, že se v naší zemi o tyto hodnoty můžeme dnes opřít. Dnešní doba totiž více než kdy jindy ukazuje, že hodnoty jako svoboda, demokracie a Charta OSN upravující územní celistvost a suverenitu jednotlivých zemí nejsou bohužel samozřejmostí,“ řekl prof. Libor Čapek, rektor Univerzity Pardubice.
Univerzitními insigniemi, které v roce 2000 při příležitosti 50 let vysokého školství v Pardubicích vytvořil pro Univerzitu Pardubice akademický sochař Jindřich Plotica, byli slavnostně uvedeni do funkcí také noví prorektoři univerzity doc. Petr Doležel (statutární zástupce rektora), doc. Petra Bajerová, doc. Liběna Černohorská a doc. Pavel Panoch.
Prof. Libor Čapek je ve funkci rektora od 1. února 2022. V minulém období pracoval jako prorektor pro vědu a rozvoj. V řízení vysokoškolské vzdělávací i vědecké činnosti má zkušenosti z Univerzity Pardubice i z celorepublikového pohledu. Vědec z Katedry fyzikální chemie Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice, kterou poslední roky vedl, se angažoval také na celostátní úrovni v oblasti hodnocení vědeckých výkonů výzkumných organizací.
Rektor Libor Čapek je jedenáctou osobností v čele pardubické vysoké školy. Ve funkci vystřídal prof. Jiřího Málka, který byl rektorem v letech 2006 – 2010 a znovu 2018 – 2022.
Rozhovor s novým rektorem Univerzity Pardubice najdete např. zde: MyUPCE 12/2021, č.104.
Pardubice 25. února 2022
Mgr. Martina Macková,
vedoucí Oddělení propagace a vnějších vztahů Univerzity Pardubice
REKTOŘI V HISTORII UNIVERZITY PARDUBICE
prof. Ing. Dr. Jiří Klikorka, DrSc. |
1951 – 1969 VŠCHT v Pardubicích |
prof. Ing. Jaroslav Pantoflíček, CSc. |
1970 - 1973 |
prof. Ing. František Lébr, CSc. |
1973 - 1981 |
prof. Ing. Dr. Jiří Klikorka, DrSc. |
1981 - 1988 |
prof. Ing. Ivan Machač, CSc. |
1988 - 1990 |
doc. Ing. Josef Panchartek, CSc. |
1990 - 1991 |
prof. Ing. Ladislav Kudláček, CSc. |
1991 - 1994 |
prof. Ing. Ladislav Kudláček, CSc. |
1994 - 1997 UNIVERZITA PARDUBICE |
prof. Ing. Oldřich Pytela, DrSc. |
1997 - 2000 |
prof. Ing. Miroslav Ludwig, CSc. |
2000 - 2006 |
prof. Ing. Jiří Málek, DrSc. |
2006 - 2010 |
prof. Ing. Miroslav Ludwig, CSc. |
2010 - 2018 |
prof. Ing. Jiří Málek, DrSc. |
2018 - 2022 |
prof. Ing. Libor Čapek, Ph.D. |
2022 -2026 |
Rectores magnifici, spectabiles, honorabiles, cives academici carissimi, vážená paní senátorko, vážený pane hejtmane, vážený pane primátore, vážení hosté, dámy a pánové,
je mi ctí zde dnes stát mezi vámi a reprezentovat Univerzitu Pardubice. Již dříve, v momentě, kdy jsem byl zvolen rektorem Univerzity Pardubice, jsem pronesl, že je to pro mě nejen velká čest, ale zároveň velký závazek.
Univerzita Pardubice má více než sedmdesátiletou tradici navazující na zde působící Vysokou školu chemicko-technologickou. Za to co Univerzita Pardubice je a co reprezentuje, vděčí několika generacím akademických, technických a administrativních pracovníků, kteří se zasadili o rozvoj naší univerzity. Nemohu zmínit všechny osobnosti naší historie. Úvodem mi dovolte poděkovat deseti rektorům Univerzity Pardubice za jejich přínos pro univerzitu, za její rozvoj a dobré jméno. Konkrétně mi dovolte zmínit dva zde přítomné rektory prof. Miroslava Ludwiga a prof. Jiřího Málka.
Domnívám se, že je nezbytné vyzdvihnout hodnoty svobody a demokracie a vzpomenout na ty, kteří se v minulosti zasadili o to, že se v naší zemi o tyto hodnoty můžeme dnes opřít. Dnešní doba totiž více než kdy jindy ukazuje, že hodnoty jako svoboda, demokracie a Charta Organizace spojených národů upravující územní celistvost a suverenitu jednotlivých zemí nejsou bohužel samozřejmostí.
V životě každého člověka je možné identifikovat řadu momentů, které mu změní směr jeho života. V mém případě za jeden z kritických momentů považuji své působení ve skupině Dr. Blanky Wichterlové na Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského Akademie věd České republiky, která mi předala řadu znalostí a uvedla mě do problematiky heterogenní katalýzy, které se věnuji dodnes. Dovolte mi, abych ji dnes alespoň tímto způsobem poděkoval.
Druhým významným momentem byl rok 2005, kdy jsem nastoupil na Katedru fyzikální chemie, na svou Alma mater Univerzitu Pardubice. Jsem hrdý, že na této instituci mohu působit již sedmnáct let.
Univerzita Pardubice je multidisciplární univerzita tvořena sedmi fakultami. Podíváme-li se na oblasti vzdělávání, které realizuje, najdeme zde dopravu, ekonomické obory, historické vědy, chemii, informatiku a zdravotnické obory. Vedle toho zde však máme celou řadu unikátních programů, jako např. restaurování a energetické materiály. Podíváme-li se na vědní oblasti, Univerzita Pardubice je aktivní v přírodních vědách, v inženýrství a technologii, v lékařských a zdravotnických vědách, ve společenských vědách a v neposlední řadě pak v humanitních vědách a umění.
Nejen v České republice, ale po celém světě působí nespočet absolventů naší univerzity. Celá řada absolventů působí na vrcholových funkcích významných firem, a to jak v České republice, tak v zahraničí. Řada absolventů svým úsilím přispěla k zásadnímu rozvoji naší společnosti. Byl bych velmi rád, kdyby i dnešní studenti a budoucí absolventi vnímali Univerzitu Pardubice jako instituci, která je připraví na jejich následnou profesní kariéru a budou šířit naše dobré jméno nejen v České republice, ale i v zahraničí.
Za celou dobu své profesní kariéry jsem byl obklopen skvělými kolegy a přáteli. S většinou mám výborné osobní vztahy. Pevně věřím, že i se svým týmem prorektorů a kvestora vytvoříme sehraný kolektiv, který v tomto funkčním období přispěje v součinnosti se sedmi děkany k rozvoji naší univerzity. Univerzita Pardubice je kvalitní institucí s bohatou tradicí. Rozhodně bych zde dnes nestál, nebýt úsilí každého z více než 1 100 pracovníků naší univerzity a díky zájmu téměř 7 000 studentů studujících na naší univerzitě. Děkuji vám všem. V tomto kontextu bych rád zmínil citát francouzského spisovatele Alexandra Dumase z románu Tři mušketýři, a to „Jeden za všechny, všichni za jednoho“. Byl bych rád, aby tomu stejně tak bylo i na naší univerzitě, abychom si společně naslouchali, respektovali názory svých kolegů, vážili si jeden druhého a abychom se společně zasadili o trvale udržitelný rozvoj naší univerzity.
Univerzitu Pardubice vnímám jako dynamicky se rozvíjející instituci, centrum vzdělanosti a uchování idey humanismu, kultury a tradic.
Univerzitu Pardubice bych rád směřoval do silných stránek našich sedmi fakult, jednotlivých oblastí vzdělání, respektive vědních oborů, ve kterém tyto fakulty působí. Je třeba si uvědomit, že špičkový výzkum se v dnešní době již neobejde bez spolupráce početného týmu odborníků, mnohdy pak napříč celou řadou oborů. Stejně tak je tomu i v rámci Univerzity Pardubice.
Jsem hrdý na to, že zde působí mezinárodně uznávané osobnosti, jejichž výzkum posouvá znalosti příslušných vědních oborů, experti schopni řešit konkrétní problémy aplikační sféry a vysoce erudovaní pedagogové schopni předat své znalosti a dovednosti studentům naší univerzity. Je potřeba si uvědomit, že univerzita rovněž plní klíčovou roli ve společnosti. Rád bych se zasadil o to, aby se Univerzita Pardubice opírala o jasně definovaný a trvale udržitelný mix vzdělávací a vědecko-výzkumné a tvůrčí činnosti a hrála významnou roli ve společnosti.
Dnešní velmi turbulentní doba zvýšila nezbytnost digitalizace a automatizace služeb a procesů. Chtěl bych se proto zaměřit na to, abychom této příležitosti využili a prezentovali se jako moderní instituce 21. století.
Současná pandemie nás bohužel vytrhla z života, na který jsme byli zvyklí, a který jsme již mnohdy brali za samozřejmý. Současná pandemie nám přinesla nejedno úskalí a smutek a navždy poznamenala naše životy. Zejména pak životy těch nejmladších. Lidstvo si ve své historii však prošlo celou řadou útrap. Pojďme proto současnou krizi vnímat jako příležitost, příležitost stát se silnějšími a modernějšími.
Důvěru, kterou ve mě Akademický senát Univerzity Pardubice vložil, vnímám jako značný závazek. Velmi si cením toho, že tolik z vás vážilo dnes svůj čas a účastní se tohoto slavnostního aktu. Děkuji.V
Vivat, creskat, floreat Universitas Pardubicensis