dsc_4254_172647.jpg

Published: 30.09.2021

Slavnostního odhalení se po více než ročním odkladu dočkala socha chemika před Fakultou chemicko-technologickou. Plastika vědce se po 40 letech odstěhovala z centra Pardubic před nejstarší fakultu Univerzity Pardubice. Umělecké dílo získala Fakulta chemicko-technologická, která si připomíná 70 let od zahájení vysokoškolského studia chemie v Pardubicích, od města darem.

„Darování díla vnímáme jako symbolické vyjádření spolupráce. Pardubice jsou městem chemie, kovová plastika Chemika je unikátním dílem tohoto druhu a ve městě zatím jediná. Proto je návaznost na vzdělávání v našem městě a regionu zřejmá,“ uvedl děkan Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice prof. Petr Kalenda.
Dílo, které vytvořil akademický sochař Luboš Moravec, nechala fakulta odborně zrestaurovat. Do útrob plastiky a podstavce vložila také vzkaz budoucím generacím studentů a vědců.