Published: 02.07.2013

Významného úspěchu dosáhl student Fakulty ekonomicko-správní  Ing. Jan Hovad, který obsadil 3. místo v soutěži  o cenu Josepha Fouriera. Mezi dalšími kandidáty tak uspěl v soutěži, která je určena autorům zajímavých projektů v oblasti počítačových věd. Ve své práci se student doktorského studia ve studijním programu Aplikovaná informatika na FES zabýval hybridní metodou pro zpracování dat technologie LIDAR.

"Výsledný model může být široce uplatnitelný při 3D GIS analýzách, vizualizacích pro veřejné zakázky, konstrukcích nových komunikací, GPS navigaci a při generování jakýchkoliv pohledů v zájmové oblasti" vysvětluje Jan Hovad.

Slavnostní předání "Ceny Josepha Fouriera za počítačové vědy 2013" se uskuteční dne 20. června 2013 na recepci v Buquoyském paláci, sídle Francouzského velvyslanectví, za přítomnosti Jeho Excelence Pierra Lévyho, velvyslance Francie v České republice. Ocenění laureátům předá pan profesor Jean-Marie Lehn, nositel Nobelovy ceny za chemii za rok 1987. Cena je spojena s finanční odměnou.

Jan Hovad navrhl  hybridní metodu pro zpracování dat technologie LIDAR (Light Detection and Ranging Technology) ve formě komplexního 3D modelu krajiny, který je založený na reálných laserem snímaných datech. Předností  navrženého řešení  je automatizace tvorby a vizualizace modelu krajiny. Model dokonale kopíruje realitu (domy, stromy, komunikace atd.). Navržený postup je využitelný v mnoha oborech, například v architektuře, strojírenství , dopravě, veřejné správě, vojenství apod.