Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

default alt upce

Publikováno: 24.10.2017

Šestnáct studentů Katedry sociální a kulturní antropologie a jedna studentka Katedry religionistiky Fakulty filozofické Univerzity Pardubice v doprovodu svého pedagoga doktora Adama Horálka pobývají až do poloviny listopadu na intenzivní zahraniční stáži na Tchaj-wanu.

„Stáž a vzájemná výměna studentů a zkušeností prohlubují již existující úspěšnou spolupráci mezi námi a partnerskými univerzitami na Tchaj-wanu – konkrétně s univerzitami National DongHwa University a Soochow University,“ komentuje účel návštěvy a zahraniční stáže vedoucí Katedry sociální a kulturní antropologie Fakulty filozofické Univerzity Pardubice PhDr. Adam Horálek, Ph.D. „Tato naše zahraniční cesta se studenty je vlastně reciproční k návštěvě kolegů a studentů ze Soochowské univerzity, kteří pobývali na Univerzitě Pardubice na jaře tohoto roku a se kterými jsme organizovali mezinárodní studentskou konferenci na půdě naší fakulty v Pardubicích.“

Program zahraniční stáže má necelá dvacítka studentů velmi nabitý. V prvních dnech absolvovali intenzivní výukový kurz zaměřený na současný Tchaj-wan s přesahem do antropologie, geografie, sociologie a aboriginských studií na National DongHwa University. Jeho součástí byly také exkurze do okolí univerzity – například do Národního parku Taroko, na dramatické pobřeží Tichého oceánu či do města Fonglin s tradičním tabákovým průmyslem.

Studenty dále čeká týdenní workshop na Soochowské univerzitě, jehož součástí je i studentská konference, terénní výzkum a prezentace výstupů a soubor přednášek sociologického a antropologického zaměření. Součástí programu na této univerzitě jsou také dvě exkurze v Taipei a okolí.

Na konferenci čeští studenti odprezentují témata, jako např.:

„Intercultural communication: Comparison between Taiwanese and Czech students‘ lifes and behaviours“ (Ondřej Valchař a Eva Záhorcová),
„Erasmus Student Network – How does the Buddy systems works from anthropological perspective“ (Lucie Slavíková),
„The impact of communist régime on religion in Central Europe“ (Anežka Matyášová)
či „The USA from the perspective of Czech work and travel participants“ (Anna Mencáková).

Obor vizuální antropologie reprezentují studenti Aleš Jež a Dominik Mudruňka, kteří uvedou anglickou verzi svého čtvrthodinového antropologického filmu „Skateboarding in the public space“.

„Během naší návštěvy se setkáme i s českou diplomatickou reprezentací na Tchaj-wanu a prodiskutujeme s nimi další možnosti studia na naší univerzitě v Pardubicích a na tchajwanských partnerských univerzitách,“ doplňuje náplň odborné části programu na Tchaj-wanu doktor Horálek, který navíc osobně povede na National DongHwa University intenzivní mezinárodní kurz zaměřený na identitu, nacionalismus a etnicitu, tedy témata aktuální i na Tchaj-wanu. Na Soochow University pak přednese soubor tří specializačních přednášek.

Vrcholem pobytu na Tchaj-wanu bude pro studenty jistě závěrečný výstup na nejvyšší horu – Nefritovou horu o výšce 3 952 metrů, k jejíž návštěvě je nutné získat patřičné povolení.

„Věřím, že tato exkurze bude ku prospěchu nejen studentům a naší katedře sociální a kulturní antropologie, ale i celé Fakultě filozofické a v rovině propagace i Univerzitě Pardubice,“ hodnotí mezinárodní stáž doktor Horálek.

Zahraniční stáž studentů Fakulty filozofické Univerzity Pardubice na Tchaj-wanu navazuje na započatou spolupráci letos na jaře, kdy do Pardubic zavítala dvacetičlenná delegace z tchajwanské Soochow University. Tehdy česká strana organizovala mezinárodní workshop, který zahrnoval jak akademické, tak i studentské panely z obou univerzit, a účastníci se dotkli hned několika sociologických témat.

Více se o jarním workshopu v Pardubicích dočtete v e-Zpravodaji UPa: https://www.upce.cz/na-fakultu-filozofickou-univerzity-pardubice-prijizdi-pocetna-delegace-z-tchaj-wanu-cekaji-ji

Ze spolupráce zároveň dozrávají první plody: Doktor Horálek s tchajwanským týmem spolupracoval na společné kapitole v knize Contemporary Chinese Diaspora, editované světově uznávanou profesorkou Zhou Min, která vyšla před nedávnem v nakladatelství Palgrave Macmillan. Podle slov profesora Wang Gungwua se jedná o jeden z nejvýznamnějších počinů na tomto poli v poslední až dvou dekádách. Doktor Horálek se rovněž podílel na přípravě společného tchajwanského projektu, který se zaměřuje na čínskou diasporu ve střední Evropě. Dlouhodobá a intenzivní spolupráce s partnery z Krásného ostrova – Formosa, jak se Tchaj-wan také nazývá, se tedy díky právě probíhající návštěvě opět prohloubí.

Na Univerzitu Pardubice se studenti vrátí zpět v polovině listopadu. „Tímto však nic nekončí, nýbrž začíná, neboť kolegové ze Soochowské univerzity se již nechali slyšet, že by velice rádi opět na jaře příštího roku navštívili Pardubice a katedru sociální a kulturní antropologie,“ dodává k úspěšné spolupráci doktor Horálek.