Published: 23.11.2016
Jaké to je ocitnout se na ulici bez možnosti přístřeší, jídla a teplého oblečení? To se při celorepublikové akci na podporu osob bez přístřeší rozhodla vyzkoušet i skupina studentů Fakulty filozofické Univerzity Pardubice. Společně s dalšími zájemci stráví ve čtvrtek 24. listopadu „NOC VENKU“.
Noc venku je akce pro všechny odvážlivce, kteří mají chuť zažít pocity lidí bez domova, lidí, kteří spí na ulici za každého počasí. Nemají střechu nad hlavou ani teplou postel. A možná se na ulici ocitli ze dne na den. Jak se cítí, co prožívají a jak tráví své dny a hlavně noci? Vžít se do jejich pocitů se pokusí zájemci ve dvaceti českých městech po celé republice. A Pardubice nebudou výjimkou.
Již podruhé se nízkoprahové denní centrum SKP-CENTRUM, o.p.s., v Pardubicích rozhodlo upozornit na problémy, se kterými se potýkají lidé bez přístřeší, a získat tak reálné informace o současném bezdomovectví u nás. To je hlavním smyslem Noci venku, kterou letos podporuje i Fakulta filozofická Univerzity Pardubice a její studenti.
„Spolupořadatelem druhého pardubického ročníku se stala i Fakulta filozofická Univerzity Pardubice, především studenti oboru Resocializační pedagogika. Těm osud těchto lidí není lhostejný a snaží se jim v rámci svého studia také pomáhat. Nyní se rozhodli okusit, jak náročné je žít na ulici především v noci,“ popisuje zapojení svých studentů do Noci venku Mgr. Adriana Sychrová, Ph.D., z Katedry věd o výchově Fakulty filozofické Univerzity Pardubice. „Jako dobrovolníci se podílejí na přípravě akce a její organizaci, mají na starosti charitativní sbírku potravin a oblečení, která Noc venku doprovází, a rukodělnou dílnu. Navíc, jak v SKP-Centru, tak v pardubických azylových domech pro muže i ženy a matky s dětmi absolvují často také své odborné praxe v rámci studia. Jsou pro ně nejen důležitou studijní a životní zkušeností, ale také velkou inspirací k pomoci.“
Kromě získání nových a netradičních zkušeností nabídne „Noc venku“ svým účastníkům také kulturní program, malou rukodělnou dílnu, výstavu či přednášky. Společným cílem je především informovat o službách pro osoby bez přístřeší a pomoci jim v nouzi. Odhaduje se, že se bezdomovectví v Pardubicích týká asi 300 až 500 lidí.
Vstupné na akci je dobrovolné formou trvanlivých potravin nebo zachovalého oblečení v hodnotě 50,- Kč. Akce se koná za každého počasí. S sebou si popřípadě nezapomeňte teplé oblečení, spacák a karimatku. Kartony budou k dispozici na místě. Kdo by nechtěl p...