Published: 11.04.2017

To nejlepší a nejzajímavější z vlastní tvorby, autorských překladů a badatelských záměrů představí na přehlídce literární kultury LitCon 2017 pardubičtí vysokoškoláci i akademičtí pracovníci. Jejich tvorba zaplní po loňské premiéře historické prostory Dačického domu v Kutné Hoře podruhé již tuto středu 12. dubna.

„LitCon je zkratka z literárního »conu«, protože slovíčko »con« se používá ve smyslu setkání příznivců – convention. Původním cílem je vytvářet povědomí o tom, že literatura je živá tvorba, ať už vyučujících, nebo studentů, a že i odborná vědecká činnost může mít svůj zájmový aspekt, nehledě na další kulturní zájmy všech zúčastněných,“ vysvětluje za organizátory význam přehlídky LitCon 2017 Mgr. Jiří Studený, Ph.D., z Katedry literární kultury a slavistiky Fakulty filozofické Univerzity Pardubice, který studenty historicko-literárního oboru učí tvůrčímu psaní.

Katedra literární kultury a slavistiky Fakulty filozofické Univerzity Pardubice nabízí další neformální setkání studentů a akademiků nad výsledky jejich tvůrčí činnosti. Navazuje tak na loňskou, velmi úspěšnou přehlídku pořádanou poprvé v historickém prostředí Dačického domu v Kutné Hoře. Do Dačického domu i letos sezvala své studenty a akademické pracovníky činné v psaní i další zájemce a literární nadšence, aby si navzájem představili svá literární díla a společně sdíleli dojmy z jejich čtení.

Bohatý a žánrově různorodý program začíná v 10 hodin dopoledne. Nabídne mimo jiné autorské čtení z nedávno vydaného básnického sborníku pardubických studentek a studentů Ostatní ryby se ještě neprobudily, který představí jeho spolueditorka Aneta Plšková. Úspěšný projekt kuchařských knih v české a středoevropské literární kultuře bude tématem vystoupení Miroslava Kouby a Ivo Říhy, dojde i na ochutnávku pečiva připraveného podle jednoho z autentických dobových receptů.

O svých překladech z maďarštiny promluví Marta Pató, svoji tvorbu a redakční činnost spojenou se stránkami časopisu Partonyma budou prezentovat Přemysl Krejčík, Aleš Misař a Lukáš Vavrečka. Z vlastních literárních, prozaických a básnických textů budou číst rovněž Antonín K. K. Kudláč a Jiří Studený, který se podobně jako v loňském roce stane průvodcem celé akce. Hudební doprovod znovu obstará pardubický písničkář Petr Langr, součástí programu bude i další díl oblíben&#...