obr3studenti-univerzity-pardubice-opravuji-pamatku-unescoarchiv-upce0100830.jpg

Studenti Fakulty restaurování Univerzity Pardubice se podílí na opravách fasády zámku v Litomyšli, který je součástí světového dědictví UNESCO. Právě fasáda renesančního zámku, který si v 16. století nechali postavit jako rodové sídlo Pernštejnové, je ceněná pro svoji sgrafitovou výzdobu.

„Fakulta se účastní restaurování na fasádě tzv. Druhého arkádového nádvoří, která je nejvýznamnější částí sgrafitové výzdoby zámku obecně. Důvodem významnosti jsou výpravné figurální výjevy, které zachycují bitevní a hrdinské náměty a také majitele zámku Vratislava z Pernštejna,“ uvedl proděkan Fakulty restaurování Mgr. art. Jan Vojtěchovský, Ph.D. Kromě restaurátorské práce se podílíme na specifikaci provádění jednotlivých úkonů, včetně laboratorního servisu,“ dodal proděkan Vojtěchovský.

Na restaurování sgrafit pracuje pod vedením MgA. Zuzany Wichterlové, DiS. od března 20 studentů fakulty napříč všemi ročníky. Někteří z nich právě tam absolvují také své letní praxe po boku profesionálních restaurátorů. Jedním z oborů, kterým se vysokoškoláci na fakultě mohou věnovat je právě Nástěnná malba, sgrafito a mozaika.

Studenti budou pracovat na zámku v Litomyšli až do začátku nového podzimního semestru. Ze své fakulty to nemají daleko, Fakulta restaurování UPCE totiž jako jediná ze sedmi fakult univerzity sídlí právě v Litomyšli a v bezprostřední blízkosti památky.

Fakulta a budoucí restaurátoři se v posledních letech podíleli také na průzkumech sgrafit například na fasádě zámku Nelahozeves, či Adršpach, v interiéru zámku Telč, na kostele v Dolní Olešnici nebo na renesančních domech ve Slavonicích. Některé z průzkumů proběhly v rámci výzkumného projektu NAKI „Technologie restaurování renesančních sgrafitových omítek - tradice a metamorfóza“, který propojuje odborníky na sgrafito z různých institucí.

Na Fakultě restaurování, která byla založena v roce 2005, v současnosti studuje zhruba stovka vysokoškoláků v bakalářských, magisterských i doktorských programech. Specializaci na sgrafito má jako jediná v České republice. Fakulta je také jedním z mála univerzitních pracovišť, které vysoce individuální způsobem zabezpečuje výuku vysokoškolsky vzdělaných restaurátorů v tuzemsku.

Pardubice 8. srpna 2024

Mgr. Martina Macková,