Published: 12.03.2014

V rámci spolupráce Jazykového centra Univerzity Pardubice a University of Central Lancashire (UCLAn), která sídlí v anglickém Prestonu nedaleko Manchesteru, se v týdnu od 10. do 14. března 2014 uskuteční interkulturní výměnný pobyt. Studenti z UCLAn budou mít skvělou příležitost si zkusit, jaké to je být studentem naší univerzity a jaký je život v Pardubicích.

Již podruhé mají studenti UCLAn příležitost poznat naší kulturu a studium na Univerzitě Pardubice (UPa). Tento rok se výměny zúčastní šest studentů. Jelikož jsou národnosti čínské, japonské či francouzské a do anglického Prestonu se přestěhovali za svým studiem, mají s adaptací do nového kulturního prostředí velké zkušenosti. Zvykat si na kontakt s novou kulturou nebudou jen zahraniční studenti, ale také čeští studenti, kteří budou poskytovat hostům ubytování. „Je to skvělá příležitost, jak poznat asijskou kulturu s nádechem té anglické na vlastní kůži a přitom ani nevyjdu přes práh svého domu,” uvedl jeden student, který bude ubytovávat čínské studentky.

V průběhu týdne stráveného v kampusu se zúčastní výměnní studenti interkulturního semináře, kde studenti UPa představí český terciální vzdělávací systém a také svou alma mater. Poté budou mít zahraniční studenti příležitost si celý kampus projít. Následující den hosty čeká lekce českého jazyka, kde se naučí základní slova, které jim pomohou se lépe orientovat v českém prostředí. V programu je také zahrnut jednodenní výlet do nedalekých Slatiňan, kde navštíví zámek a hřebčín. Po návratu do Pardubic zavítají do společnosti e-Brána, jež byla založena absolventem UPa. Ve čtvrtek se zúčastní setkání s Lady Milenou Grenfell-Baines. Setkání s českou rodačkou, která patří mezi tzv. Wintonovy děti, je spojené s promítáním dokumentu Síla lidskosti. V odpoledních hodinách absolvují studenti z UCLAn seminář na Fakultě ekonomicko-správní. Večer je čeká kulturní program v podobě Pardubického hudebního jara a vystoupení Komorní filharmonie Pardubice.

O čtrnáct dní později se naši studenti vžijí do kůže svých anglických kolegů, a zkusí si na týden vyměnit role naopak s nimi.