I v novém roce zve dvojice aktivních studentů Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice k návštěvě Kavárny Universitas a vybízí k zapojení do diskusí se zajímavými osobnostmi. V organizování podnětných večerů setkávání s vědou vysokoškoláci pokračují i letos, o čemž se zájemci přesvědčí již v úterý 17. ledna.

„Nový rok zahajuje mnoho lidí jakousi očistou. A tak to zkusíme i my. Začneme besedou s filosofem, spisovatelem a současně odborníkem na ekologickou filosofii - s profesorem Josefem Šmajsem, který ve své přednášce přiblíží, zda je potřeba biofilní duchovní obrat kultury,“ říká ke startu vědecké Kavárny v roce 2017 její moderátorka Ing. Kateřina Šraitrová. Lednové téma se totiž týká dnešní globalizované kultury. Ta se sice vyvíjí samovolně, ale nežádoucím směrem.

Kavárna Universitas se proto pokusí návštěvníkům přiblížit, proč naše kultura nesměřuje ke svým stále důmyslnějším formám, podmínkám pro lidský rozvoj a ke spolupráci s přírodou. Využije evoluční ontologie jako teoretické východisko periodizace kulturní adaptivní strategie. Dotkne se i formování lidského genomu, predátorského duchovního paradigmatu, biofilního sebezáchovného obratu či návrhu transformace vzdělávacího systému.

Odpovědi dá zájemcům filozof a spisovatel prof. PhDr. Ing. Josef Šmajs, CSc., který je předním odborníkem v oboru ekologické filosofie, kterou rozvíjí jako součást své evoluční ontologie. Působí na Katedře podnikového hospodářství Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Je členem redakční rady Filosofického časopisu. Obdržel Cenu ministra životního prostředí České republiky. Jeho poslední kniha nese název Ústava Země (PRO 2015).

Obvyklá dávka vědeckých zajímavostí a povídání o moderním světě vědy čeká na návštěvníky pravidelně každý měsíc až do června. Studenti Ing. Patrik Čermák a Ing. Kateřina Šraitrová opět oslovili řadu zajímavých osobností a hostů, s nimiž bude možné setkat se na obvyklém místě, v místě zasvěceném společnému hledání otázek a odpovědí na předem domluvené téma – v neformálním a oblíbeném prostředí Klubu 29 v historickém centru Pardubic.

A co nabídne aktuálně probíhající 6. sezona Kavárny Universitas dál? „Do prázdninové pauzy nás čeká ještě dalších pět přednášek. Mezi hosty se objeví i osobnosti z Univerzity Pardubice. O svých vědeckých úspěších přijde povídat například profesor Aleš Růžička, docent Martin Fárek nebo doktor Radek Mikuláš. Zájemci se tak dočkají přednášek například o hledání náhrad těžkých kovů používaných v katalytických procesech, paleogeologii a paleoekologii či povídání o Indii a buddhismu,“ doplňuje moderátorka Kavárny Universitas Kateřina Šraitrová a slibuje, že první polovina roku bude plná zajímavostí i netradičních setkání s vědou.

Poprvé v roce 2017 se Kavárna Universitas otevírá v úterý 17. ledna 2017 v 18 hodin v Klubu 29 (ulice Svaté Anežky České, č. p. 29). Studenti Univerzity Pardubice ji připravují ve spolupráci s Divadlem 29.

Vstup je volný.

Bližší informace: