Published: 17.06.2015

Pardubice; Třetí ročník celostátního finále soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR zná svého vítěze: stal se jím Vít Procházka z Brna.

Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice hostila 11. června 2015 vrcholné klání mladých chemiků. Žákovského mistrovství se zúčastnilo 38 finalistů ze všech krajů republiky. „V celostátním měřítku se soutěže zúčastnilo více než 10 000 žáků devátých tříd, což je o dva tisíce více než loni,“ uvedl děkan pořádající fakulty Petr Kalenda. „Dnešní finalisté jsou intelektuální elitou své generace a naše fakulta má samozřejmě zájem, aby se v budoucnu stali našimi studenty. Výjimečně nadaným jedincům jsme totiž schopni nabídnout vynikající podmínky pro jejich další růst,“ dodal profesor Kalenda

Soutěž sestávala ze dvou částí. Teoretické znalosti prověřil písemný test, praktické dovednosti laboratorní práce. Nejlépe si v obou částech vedl Vít Procházka ze ZŠ Křídlovická Brno, který se stal pomyslným králem mladých chemiků pro rok 2015. „Testy byly poměrně náročné, takže po prvním kole jsem si moc nevěřil. Všechno ale zachránila laboratorní úloha, kterou jsem bez problémů vyřešil,“ svěřil se vítěz. „Účastním se všech vědomostních soutěží, ale nejvíc mě baví chemie. Po gymnáziu bych rád zamířil na univerzitu a studoval některý z technických oborů. Možná právě chemii, ještě nejsem rozhodnutý,“ doplnil nejlepší mladý chemik, který si z rukou ředitele Svazu chemického průmyslu ČR Ladislava Nováka odnesl pohár, šerpu, LED TV Panasonic, příslib přiznání stipendia ve výši 24 000 Kč v prvním akademickém roce studia na FChT Univerzity Pardubice a dárkovou tašku od partnerů soutěže. Na druhé příčce se umístil Adam Anthony Needle ze ZŠ Gutha-Jarkovského v Kostelci nad Orlicí, který získal pohár, příslib stipendia, iPad mini 16 GB a dárkovou tašku. Ceny mu předal děkan Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice Petr Kalenda. Jako třetí skončil Martin Hollas ze ZŠ Střítež nad Ludinou, který převzal od poradce náměstka ministra průmyslu a obchodu ČR  Michala Horáčka pohár, dárkovou tašku, příslib stipendia a jako hlavní cenu kameru GoPro. „Snažíme se žáky motivovat hodnotnými cenami, které jsou v rámci podobných soutěží nadstandardní. Za to patří podě...

Ing. Iva Ulbrichová, CSc.
děkanát FChT