Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

plakat_final_82888.jpg

Published: 27.09.2017

TÝDEN PRO VZDĚLANOST NA ČESKÝCH VYSOKÝCH ŠKOLÁCH – 2. – 6. 10. 2017

ZEMĚ BEZ VZDĚLÁVÁNÍ, JE ZEMĚ BEZ BUDOUCNOSTI.

Univerzita Pardubice se zapojuje, obdobně jako další české vysoké školy, do aktivit plánovaných pro TÝDEN PRO VZDĚLANOST, který probíhá od pondělí 2. října do pátku 6. října 2017.

TÝDEN PRO VZDĚLANOST NA UNIVERZITĚ PARDUBICE
- jednání vysokoškolské reprezentace na nejvyšší úrovni
- akce v rámci akademických obcí univerzit a fakult
- akce studentů a jejich reprezentace

pondělí 2. října
SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ AKADEMICKÉHO ROKU 2017/2018 vysokých škol České republiky na Technické univerzitě v Liberci, za účasti  představitelů českých vysokých škol, ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, místopředsedy Vlády ČR pro vědu, výzkum a inovace, Národního akreditačního úřadu pro VŠ, Rady vysokých škol a Studentské komory RVŠ a dalších významných hostů
s následnou diskusí o aktuálních problémech oblasti vysokého školství, vědy, výzkumu a inovací v ČR

úterý 3. října
- 142. zasedání PLÉNA ČESKÉ KONFERENCE REKTORŮ na TUL
- pokračování diskusí a projednávání aktuální problematiky vysokých škol včetně rozpočtu VŠ pro rok 2018

čtvrtek 5. října
- Akademický senát UPa svolává SHROMÁŽDĚNÍ AKADEMICKÉ OBCE k představení kandidátů na funkci rektora (posluchárna A1 od 14:00 hodin) – s možnou následnou diskusí k aktuálnímu vývoji situace financování veřejných VŠ
- ČTENÍ U LAVIČKY VÁCLAVA HAVLA – studenti Fakulty filozofické zvou na 15:00 hodin na 3. společné čtení absurdních a komediálních „minutových her“, jejichž tématem se stal Josef Kajetán Tyl - „Minuty o Tylovi (bez Tyla)“
(5. 10. 2017 se narodil dramatik Václav Havel a uběhne 183 let a 77 dní od premiéry Tylovy nejslavnější hry Fidlovačka)

pátek 6. října
- NOC VĚDCŮ – interaktivní populárně-naučný program UPa pro veřejnost – 16 - 22 hodin na stanovištích v univerzitním kampusu kolem Studentské ulice a ve výzkumném centru dopravní fakulty v Technologickém areálu UPa v Doubravicích
- zástupci Studentské rady UPa upozorní na potřebu vzdělávání a aktuální stav českého školství a jeho podpory státem - infostánek ve Studentské ulici

Proč týden pro vzdělanost?
Počátkem tohoto roku dostaly vysoké školy na vzdělávací činnost 21,6 miliardy Kč, tedy zhruba o tři miliardy korun méně než v roce 2009, kdy se jejich rozpočet začal snižovat, a dokonce méně než před deseti lety v roce 2006, kdy české vysoké školy navštěvovalo stejné množství vysokoškoláků jako nyní (280 tisíc). Podíl výdajů státu na české vysoké školy ve vztahu k hrubému domácímu produktu (HDP) v ČR od roku 2009 klesal, zatímco HDP u nás v současnosti roste.

Reakcí na tuto neudržitelnou situaci bylo usnesení České konference rektorů, která začátkem září vyjádřila rozhořčení nad postupem vlády České republiky, která nedokázala najít prostředky na navýšení rozpočtu veřejných vysokých škol pro následující roky a dodržení slibů z minula. Jak představitelé vysokých škol, tak jejich akademická reprezentace a akademické obce včetně studentů byli připraveni dát o sobě slyšet i veřejně v rámci tzv. Týdne pro vzdělanost. Na vysokých školách byly připravovány protestní akce, pochody studentů a jiné doprovodné programy.

V pondělí dne 25. září, po opakujících se každoročních intenzivních jednáních reprezentace VŠ o navýšení, resp. alespoň udržení rozpočtů pro zajištění provozu vysokých škol, Vláda České republiky rozhodla o navýšení rozpočtové kapitoly vysokých škol pro rok 2018 o 3 miliardy Kč. Požadované navýšené finanční prostředky pro veřejné vysoké školy jsou nezbytné pro zajištění kvality vzdělávání, zejména mzdových podmínek vysokoškolských učitelů i důstojných životních podmínek doktorandů. Protestní akce se tedy neuskuteční a aktivity v rámce Týdnu pro vzdělanost se na vysokých školách zaměří na podporu vzdělanosti a zvýšení povědomí o aktuálních problémech zajištění vysokoškolského vzdělávání v zemi.

Navýšení rozpočtové kapitoly o 3 miliardy je dobrým, avšak pouze dílčím krokem. Význam vysokých škol a jejich dlouhodobého financování bude nadále otázkou, která si zaslouží pozornost,“ uvedl rektor Univerzity Pardubice prof. Ing. Miroslav Ludwig, CSc.

Podle předsedy České konference rektorů Tomáše Zimy jsou slíbené tři miliardy přijatelným kompromisem a kritickou částkou pro to, aby se kvalita českého vysokého školství nezhoršovala. „I nadále zůstáváme na chvostu zemí OECD ve financování vysokého školství,“ podotýká.