Published: 05.06.2013

Univerzita Pardubice se díky prof. Michalu Holčapkovi z Fakulty chemicko-technologické a jeho projektu "Hmotnostní spektrometrie při hledání lipidových biomarkerů pro včasnou diagnostiku rakoviny - MASSCAN" zařadila mezi významné vědecko-výzkumné instituce, které uspěly v rámci programu ERC CZ.

Český program ERC CZ navazuje na program "Myšlenky" vyhlašovaný Evropskou výzkumnou radou (ERC - European Research Council), jenž podněcuje vysoce kvalitní vědeckou činnost v Evropě prostřednictvím podpory nejlepších a nejkreativnějších vědců, akademických a technických odborníků k předkládání návrhů projektů do všech oblastí výzkumu.

Kvalitu a průlomový přístup projektu Michala Holčapka pro výzkum včasné diagnostiky rakoviny ocenila Evropská výzkumná rada, která v rámci programu "ERC - Starting Grants" udělila projektu nejvyšší hodnocení "A" " v obou kolech hodnocení. Pro vyčerpání alokovaných finančních prostředků nebylo ale možné projekt financovat přímo ze zdrojů Evropské unie, proto se financování ujala Česká republika. Evropská výzkumná rada přijala od roku 2008 k financování pouze 7 projektů, které podala v roli hlavního řešitele vědecko-výzkumná instituce z České republiky.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR podporuje takovéto projekty hraničního výzkumu, které uspěly ve výběrových řízeních organizovaných Evropskou radou pro výzkum "ERC", byly ohodnoceny a zařazeny jako velice kvalitní, ale nemohly být financovány přímo z rozpočtu Evropské rady pro výzkum, každoročně finančními prostředky v rámci tzv. programu ERC CZ.

V letošním roce byly v celé České republice přijaty pouze 3 projekty v rámci tohoto programu ERC CZ a projekt prof. Michala Holčapka z Univerzity Pardubice je jedním z nich. Na realizaci projektu na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice přidělilo ministerstvo řešiteli dotaci v celkové výši 45,5 mil. Kč.

Více informací v tiskové zprávě.

Hmotnostně spektrometrický obraz dvou různých lipidů v koronárním řezu krysího mozku, foto R. Jirásko, FChT UPa