univerzita-pardubice-vede-projekt-horizon-europeautor-j-vlasak96757.jpg

Univerzita Pardubice se stala koordinátorem mezinárodního projektu, který sdružuje partnery z pěti zemí a získal podporu z výzvy Horizon Europe.

Projekt odstartoval letos v květnu. První setkání partnerských univerzit ze Severní Makedonie, Ukrajiny, Finska a Švédska, ale i zástupce Evropské komise a dalších organizací probíhá právě tento týden na Univerzitě Pardubice.

Cílem projektu, jehož realizace bude trvat 40 měsíců, je posunout přípravu zástupců z Česka, Makedonie a Ukrajiny na úspěšnou účast v programech přímého financování vědeckých projektů ze strany Evropské unie. Univerzity by mezi sebou měly sdílet zkušenosti a znalosti z čerpání hned v několika klíčových projektech.

„Považuji tuto výzvu a projekt za příležitost nechat se poučit zkušenějšími, na druhou stranu ale předpokládám, že půjde i o obohacení švédských a finských kolegů o naše reálie a situaci méně rozvinutých univerzit ze Severní Makedonie a Ukrajiny. Koneckonců jde totiž na každé řádné univerzitě o světový výzkum, který se koná ve vzájemnosti a kooperaci, která může začínat i jako zmíněné poučení. Konkrétně cílená školení, stínování jedněch badatelů či projektových pracovníků druhými a další aktivity v projektu rozvržené jistě zvýší konkurenceschopnost UPCE ve světě.“ uvedl prorektor pro vědu a tvůrčí činnost Univerzity Pardubice doc. Mgr. Tomáš Hejduk, Ph.D.

WIDE Across EU je konsorcium složené z partnerských institucí z České republiky, Severní Makedonie, Ukrajiny, Finska a Švédska. Díky různorodým zkušenostem institucí s financováním výzkumu projekt posílí kompetence zástupců z České republiky, Severní Makedonie a Ukrajiny a zvýší jejich schopnosti prostřednictvím budování kapacit, dovedností, kompetencí a vytváření sítí. Projekt potrvá od 1. 5. 2024 do 31. 8. 2027 a EU na něj vynaloží 1,2 mil. euro.

Pardubice 4. června 2024

Mgr. Martina Macková,