hands-545394_1920_121557.jpg

Také v letošním akademickém roce 2018/2019 se zájemcům z řad veřejnosti všech věkových kategorií i seniorů otevřely na Univerzitě Pardubice možnosti dalšího celoživotního vzdělávání. Zajímavé přednášky pro posluchače připravily letos již tři fakulty – Fakulta filozofická, Dopravní fakulta Jana Pernera a nově i Fakulta ekonomicko-správní.

Fakulta filozofická Univerzity Pardubice nabízí v rámci UNIVERZITY VOLNÉHO ČASU cyklus přednášek „Svět 20. století – část druhá (1945 – 2000)“. V průběhu této série ročních přednáškových cyklů, vymezených tematicky a chronologicky, se posluchači seznamují s dějinami minulého století, a to nejen u nás, ale i ve světě. První dvě přednášky Univerzity volného času letošního zimního semestru má stovka letošních zapsaných frekventantů již za sebou: V září hovořili akademici z Fakulty filozofické o odsunu Němců z poválečného Československa (doc. PhDr. Tomáš Jiránek, Ph.D.) a o české architektuře od roku 1945 do roku 1989 (doc. Mgr. Pavel Panoch, Ph.D.).

Další přednáškové odpoledne Univerzity volného času Fakulty filozofické je naplánováno na čtvrtek 18. října. Mgr. Dita Homolová, Ph.D. z Ústavu historických věd Univerzity Pardubice seznámí účastníky s osobností Edvarda Beneše a prof. PhDr. Karel Rýdl, CSc., děkan Fakulty filozofické Univerzity Pardubice, se zaměří na teorii a praxi vývoje jednotného vzdělávacího systému v ČSR v letech 1946 – 1960.

„Výuky se může účastnit každý zájemce, stačí podat přihlášku a zaplatit poplatek 400 Kč. Ten umožní návštěvu celkem dvaceti přednášek v rámci celého letošního ročního cyklu. V tuto chvíli máme volných ještě přibližně deset míst,“ sděluje praktické informace pro zájemce za organizátory letošní Univerzity volného času Dita Jančaříková z děkanátu Fakulty filozofické.

Přednášková odpoledne UVČ Fakulty filozofické pro veřejnost se konají jednou měsíčně vždy ve čtvrtek ve dvou blocích od 14 do 15:30 hodin a od 15:45 do 17:15 hodin.

Více informací naleznete na webových stránkách“ https://ff.upce.cz/univerzita-volneho-casu-prihlasky-na-akad-rok-20182019

UNIVERZITA TŘETÍHO VĚKU probíhá již několik let na Dopravní fakultě Jana Pernera a je velice oblíbená. Její místa bývají vždy rychle zaplněna. Přednášky jsou navrženy do dvou bloků. Výuka v prvním technickém bloku probíhá od října do prosince a v letním semestru od března do května. Přednášky se konají každé úterý od 11 do 14.30 hodin v učebně dopravní fakulty ve Studentské ulici. Jsou zaměřeny na oblast silniční, železniční, vodní a letecké dopravy, dopravních staveb, dopravního managementu, logistiky, ekonomiky, energetiky, elektrotechniky, ekologie a na další zajímavá témata. Přednášející jsou z řad vyučujících na fakultách Univerzity Pardubice a odborníků z praxe.

Přednášky v humanitním bloku se konají také od října do prosince a v letním semestru od března do května, a to každý pátek od 11 do 14.30 hodin. Odborníci a akademici budou hovořit o zdravotnictví, historii, filosofii, cestování, psychologii a dalších tématech.

Pro seniory pořádá dopravní fakulta také zájmové kurzy. V tomto semestru je to Lukostřelba, Úprava fotografií na PC, Fotografický kurz, Sportovní kurz, Zážitkový kurz osobnostního rozvoje. Volná místa jsou ještě v kurzu Lékárna v přírodě. Informace a přihlášku najdete na těchto stránkách https://dfjp.upce.cz/dfjp/studium/celozivotni-vzdelavani.html

NOVÉ MOŽNOSTI se dále vzdělávat nabízí seniorům letos poprvé také Fakulta ekonomicko-správní Univerzity Pardubice. Pro účastníky připravila kurz „Bezpečnost, rozvoj a život v regionech“. Posluchači se seznámí s tím, co děje v regionu, kde žijí, odborníci přiblíží vybrané aspekty regionálního rozvoje, zajišťování bezpečnosti i témata každodenního života. Dozví se praktické informace z činnosti obecního úřadu nebo budou moci diskutovat o aktuálním společenském problému, jakým je bezdomovectví.

Přednášky se konají 25. 10., 8. 11., 22. 11., 6. 12. a 14. 12. 2018 na Fakultě ekonomicko-správní. „Cena kurzu za sérii přednášek a exkurzi je 600 korun. Přihlásit se můžete buď telefonicky, nebo stačí vyplnit elektronickou přihlášku na stránkách fakulty,“ upozorňuje na možnost přihlásit se ještě stále na Univerzitu třetího věku Ivana Veselá z Oddělení pro vnější vztahy a rozvoj Fakulty ekonomicko-správní.

Informace najdete také na webových stránkách: https://fes.upce.cz/univerzita-tretiho-veku-na-fakulte-ekonomicko-spravni

Veškeré informace k Univerzitě volného času a Univerzitám třetího věku naleznou zájemci na webových stránkách jednotlivých fakult.

Kontakt:

Univerzita volného času Fakulta filozofická:
Dita Jančaříková
děkanát FF
telefon 466 036 226

e-mail: dita.jancarikova@upce.cz

Univerzita třetího věku na Dopravní fakultě Jana Pernera
Zlatuše Sojková
oddělení pro vzdělávací činnost DFJP
Telefon 466 036 409
zlatuse.sojkova@upce.cz

Univerzita třetího věku na Fakultě ekonomicko-správní