Vydat se po stopách vědy, techniky a nejrůznějších vědeckých pokusů a principů, vstoupit do světa virtuální reality a zažít si vědu na vlastní kůži mohou zájemci všech věkových kategorií ve čtvrtek 8. června. Na Pernštýnské náměstí se totiž opět po roce nastěhuje Univerzita Pardubice se svým VĚDECKO-TECHNICKÝM JARMARKEM. Zkoumat vědu a přijít jí na kloub bude možné po celý čtvrtek až do 17 hodin.

„Úderem deváté hodiny odstartujeme sedmý ročník našeho Vědecko-technického jarmarku, na který zveme nejen žáky ze základních a středních škol, ale také širokou veřejnost. Udělejte si výlet do Pardubic a přijďte se za námi podívat a strávit hodinku, dvě nebo celý den ve společnosti našich vědců, akademiků a studentů,“ vybízí k návštěvě organizátorka Vědecko-technického jarmarku Ing. arch. Iva Svobodová z Oddělení propagace a vnějších vztahů Univerzity Pardubice.

Stanové městečko s nejrůznějšími ukázkami ze světa vědeckého bádání a techniky vyroste přímo v historickém centu Pardubic na Pernštýnském náměstí. V desítkách improvizovaných mobilních laboratoří bude možné vyzkoušet si nejrůznější demonstrace, pokusy a modely, jejichž principy budou na místě vysvětlovat sami vysokoškoláci pod dohledem zkušených mentorů. Připraven je pestrý celodenní populárně-naučný program plný zajímavostí, poučení a zábavy, který se může stát i zajímavým programem školních výletů.

„Největším lákadlem bude jistě virtuální realita a laserová prolézačka. Návštěvníci zjistí, jak funguje technika dřevořezu a vyrobí si vlastní ruční papír. Bude možné se dotknout i blesku, uvidět tančící kapalinu či textilní vlákna pod mikroskopem, vypustit ducha z láhve a zapojit se do řady dalších chemických pokusů. Zdravotníci poradí, jak číst rentgenový snímek a z čeho se skládá lidská kostra. Mozek zaměstnají matematické hlavovlamy. Jak hrají hru »Člověče, nezlob se« nevidomí nebo si vyzkoušet Braillovo písmo, to vše bude možné na našem čtvrtečním vědecko-technickém jarmarku,“ vybírá zajímavosti z bohatého programu fakult univerzity hlavní organizátorka Vědecko-technického jarmarku Iva Svobodová.

Do programu vědeckého jarmarku přispívají s vlastními interaktivními ukázkami i pardubické střední školy – zdravotnická, elektrotechnická, chemická, potravinářství a služeb a gymnázium Dašická. Zástupci Hvězdárny barona Artura Krause přivezou dalekohled k pozorování Slunce, k vidění budou ukázky zásahů městských policistů i hasičů. Chybět nebude ani kreativní výtvarná dílna. Program jarmarku dále doplňují netradiční exkurze, např. do nedalekého cvičného mlýna umístěného v budově Střední průmyslové školy potravinářství a služeb, komentované procházky historickým středem města, expozice a výstavy Východočeského muzea na zámku, animační programy Východočeské galerie a program v Ekoncentru paleta.

„Letos se k nám připojili také někteří naši další partneři - pardubické společnosti, které představí, co vyrábějí a čím se zabývají. Kompletní program sedmého Vědecko-technického jarmarku najdete na webu univerzity. Na místě dostanou návštěvníci speciální mapku s přehledem všech vědeckých stanovišť a index, kam si budou zaznamenávat návštěvu stánků i vyzkoušené demonstrace. Za vyplněný index pak dostanou malí i velcí drobný dárek na památku,“ doplňuje Iva Svobodová.

Vědecko-technický jarmark pořádá Univerzita Pardubice ve čtvrtek 8. června na Pernštýnském náměstí v rámci městských slavností Zrcadlo umění, pořádaných Kulturním centrem Pardubice a ZUŠ Pardubice – Polabiny ve dnech 8. až 10. června. Jarmark je finančně podpořen Univerzitou Pardubice, statutárním městem Pardubice, Pardubickým krajem, společnostmi Kiekert, RETIA, Sanaplasma, Isolit Bravo a dalšími partnery, kteří se do akce zapojují.

Celý program vědecko-technikcého jarmarku najdete na webu Univerzity Pardubice:

Bližší informace k Vědecko-technickému jarmarku:
Ing. arch. Iva Svobodová
hlavní organizátorka akce
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa
telefon 466 036 482, mobil 606 694 170
e-mail iva.svobodova@upce.cz