Autismus – diagnóza a pojem, se kterým se setkáváme čím dále častěji, a to i ve vysokoškolském prostředí. Schopnost komunikace představuje pro tyto osoby jednu z nejzávažnějších bariér porozumění světu. Vyjádřit podporu jim i dalším stejně znevýhodněným osobám se rozhodla i Univerzita Pardubice. Zahalena do modré barvy se připojí ke světovému dni porozumění autismu, který připadá na 2. duben, a k dalším „modrým“ aktivitám.

„S poruchou autistického spektra se dnes narodí každé 42. dítě. I na Univerzitě Pardubice studuje v současnosti několik studentů s touto poruchou. Podporujeme je zejména v oblasti komunikace a sociální interakce,“ vysvětluje PaedDr. Zdenka Šándorová, Ph.D., z akademické poradny APUPA a zároveň odborná asistentka Katedry věd o výchově Fakulty filozofické Univerzity Pardubice. „Studentům jsou k dispozici asistenti, kompenzační pomůcky a zejména komunikace s akademickými pracovníky, kterým vysvětlujeme podstatu specifik procesu učení i sociálního chování studentů se symptomatologií PAS.“

Studentům s touto diagnózou pomáhá na Univerzitě Pardubice překonávat překážky poradenský tým z Referátu služeb hendikepovaným a Akademické poradny Univerzity Pardubice APUPA. Právě ten, za spolupráce studentů Katedry věd o výchově, iniciovali zapojení Univerzity Pardubice do modrých aktivit, k nimž se mohou přidat nejen další zaměstnanci univerzity, ale i zájemci z řad veřejnosti. V prvních dubnových dnech se připojí celá Univerzita Pardubice:

Jako modrý byl letos označen také tradiční charitativní volejbalový turnaj, který se ve sportovní hale Univerzity Pardubice odehraje na začátku jara již potřetí a do jehož klání zasahují vždy také univerzitní týmy. MODRÝ VOLEJBALOVÝ TURNAJ O POHÁR STAROSTY pod záštitou starosty městské části Polabiny II Mgr. Radka Hejného a kvestora Univerzity Pardubice Ing. Petra Gabriela, MBA, se uskuteční v sobotu 1. dubna. Volejbalové síly v něm změří 16 družstev, z nichž dvě budou letos opět hájit univerzitní barvy, a to jeden tým za Univerzitu Pardubice a jeden tým za Univerzitní sportovní klub. Povzbudit jednotlivé týmy a podpořit tuto dobročinnou akci, jejíž výtěžek tentokrát půjde na pomoc Rodinnému Integračnímu Centru, z.s., v Polabinách, mohou přijít všichni sportovní nadšenci. Nejenže si užijí den plný sportu, ale současně podpoří dobrou věc. Vloni se totiž při turnaji vybralo krásných 15 940 Kč na pomoc Středisku rané péče v Pardubicích, o.p.s. Rok předtím výtěžek 13 769 Kč putoval Rebece Čihákové s nemocí motýlích křídel. Podaří se letos vybrat víc? Pomoci tomu můžete během sportovní soboty s nádechem modré barvy. Volejbalový turnaj odstartuje první podání v 8 hodin ráno v univerzitní sportovní hale v Kunětické ulici. Přijďte fandit v modré!

„Z neděle 2. dubna na pondělí 3. dubna se univerzita připojí ke kampani ČESKO SVÍTÍ MODŘE. Modře se rozsvítí budova univerzitní auly v duchu motta kampaně „Jiní…, ne horší,“ popisuje univerzitní aktivity naplánované v prvním dubnovém týdnu PaedDr. Zdenka Šándorová, Ph.D., z Katedry věd o výchově Fakulty filozofické UPa, která s osobami s poruchou autistického spektra dlouhodobě pracuje a věnuje se jim.

pondělí 3. dubna se studenti a studentky Katedry věd o výchově Fakulty filozofické zapojí do MODRÉHO PRŮVODU. Sraz účastníků je na Pernštýnském náměstí, odkud v 9:30 hodin průvod vyrazí k budově ČSOB Pojišťovny, a.s., a v 10 hodin tu hromadně vypustí modré balónky.

„V pondělí 3. dubna pak může podporu autismům vyjádřit každý z nás. OBLÉKNEME SE DO MODRÉHO. Stačí, když si na vezmeme ten den něco modrého – tričko, halenku či svetr, cokoliv“ vyzývá doktorka Zdenka Šándorová, Ph.D.

Autismus je jednou z nejzávažnějších poruch dětského mentálního vývoje. Důsledkem poruchy je, že dítě nebo dospělý dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá. Duševní vývoj je díky tomuto handicapu narušen hlavně v oblasti komunikace, sociální interakce a představivosti.

Cílem Světového dne autismu, který připadá na neděli 2. dubna, a následných modrých aktivit je zvýšení informovanosti o problematice autismu ve společnosti a podpora včasné diagnostiky a intervence. S tímto dnem je spojená modrá barva, která je barvou komunikace a sebevyjádření. To je jedna z oblastí, ve které mají lidé s poruchou autistického spektra největší potíže, odtud spojení s modrou barvou. Zajímavé osvětové akce na jeho podporu probíhají až do konce dubna – například Den otevřených dveří Základní školy a Praktické školy Svítání, přednáška na téma Volný čas a rozvoj hry u dítěte s poruchami autistického spektra, odborná konference s příklady dobré praxe či Modrá zumba v Tyršových sadech atd.

Bližší informace:
PaedDr. Zdenka Šándorová, Ph.D.,