Vyzkoušet si řadu pokusů, experimentů, přístrojů a nástrojů, pracovních postupů nebo zhlédnout odborníky při jejich práci budou moci ve čtvrtek 20. dubna studenti pardubické střední školy. S interaktivní „road-show“ VĚDA A TECHNIKA NA DVORECH ŠKOL za nimi přijedou týmy akademiků a vysokoškoláků Univerzity Pardubice, aby jim poodhalili záhady každodenního života.

Dvůr Střední průmyslové školy stavební v Rybitví se na jeden den – čtvrtek 20. dubna – změní v mobilní laboratoř. Budoucí stavaři budou spolu s pardubickými akademiky a vysokoškoláky objevovat moderní svět vědy a záhady každodenního života. Na několik hodin se zapojí do akce i studenti EDUCA Pardubice – Střední odborné školy, s. r. o.

„Vědu a techniku na dvorech škol zprostředkují studentům zástupci tří fakult – dopravní, chemicko-technologické a ekonomicko-správní. Záměrně jsme volili tyto fakulty, aby studentům zpestřili jejich studium a ukázali jim další možnosti, kterými se ve svém oboru mohou zabývat. Studenti se tak budou moci zapojit nejen do improvizovaného bádání, ale přítomných vysokoškoláků se mohou také zeptat na to, co je ohledně vysokoškolského studia zajímá a jak to na pardubické vysoké škole vůbec chodí,“ popisuje úkol interaktivní akce Věda a technika na dvorech škol její koordinátorka Ing. arch. Iva Svobodová z Oddělení propagace a vnějších vztahů Univerzity Pardubice.

„Pro studenty jsme připravili především interaktivní ukázky a technologie z dopravního stavitelství, dále pokusy z organické chemie či ukázky plísní, s nimiž se při práci mohou čas od času také setkat, a nebudou chybět ani zajímavosti z genetiky. Kolegové z ekonomicko-správní fakulty pak přidají práci s roboty. Univerzita Pardubice přiveze i ekonomické kvízy a další demonstrace k dnes tolik potřebné finanční gramotnosti,“ doplňuje program Iva Svobodová.

Studenti si tak během jednoho dne od 8 do 16 hodin vyzkouší celou řadu pokusů a netradičních vědeckých hrátek, získají vhled do svého budoucího povolání a také potřebné kontakty. V průběhu celého dne se mohou informovat o tom, které konkrétní obory se na jednotlivých fakultách studují, jaké nabízejí programy, stáže či kurzy, jak vypadá kampus a co všechno nabízí.

Demonstrační týmy Univerzity Pardubice se pak příští týden přestěhují na pardubický zámek, kde v úterý 25. dubna nastane tradiční univerzitní Noc mladých výzkumníků. Od 16 hodin až do půlnoci mohou návštěvníci zámku vyzkoušet například virtuální realitu, laserovou prolézačku nebo světelné graffiti. Čeká tu na ně spousta zajímavostí, kouzel i hrátek sedmi fakult Univerzity Pardubice a jejích partnerů.

Bližší informace:
Ing. arch. Iva Svobodová
koordinátorka popularizačních aktivit
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa
telefon 466 036 482, mobil 606 694 170
e-mail iva.svobodova@upce.cz